18 märts 1999

Telia ja Telenori lepe takerdub

Liitumisplaan avalikustati kaheksa nädala eest ning algse plaani kohaselt pidi lepingule alla kirjutatama sel kolmapäeval. Läbirääkimised on aga oodatust pikemaks veninud. Ikka veel pole jõutud kokkuleppele ettevõtte hindamises, juhatuse koosseisus ja tegevusalade jaotamises.

Norra valitsusreformi, mida esmaspäeval tutvustati, saab samuti kasutada ettekäändena lepingule allakirjutamisega viivitamiseks. Nimelt lahkub Norra sideminister Odd Einar Dørum ametist ja asub justiitsministri kohale, uueks sideministriks saab Dag Jostein Fjervold.

Läbirääkimispoolte avalik seisukoht on, et pole mõtet kiirustada varem paika pandud kuupäeva nimel. Kõige tähtsam on hea leping ning selle saavutamiseks on hilinemine lubatud. Samas on hakanud levima kuuldus, et viivituse taga on sügavamad vastuolud.

Algselt oli kindlaks määratud, et uue kontserni peakontor tuleb Rootsi ja selle rahvusvahelise tegevuse peakontor Norrasse. Vahepeal on norralaste nõudmised kasvanud. Nad taotlevad, et uue kontserni kolme tütarfirma peakontor peab tulema Norrasse, vastasel korral lubavad nad kogu ühinemise kahtluse alla seada. Jutt käib mobiiltelefoni, Internetil rajaneva telekommunikatsiooni Internet Protocoli ja telefoniraamatute allüksustest. Enamiku Telia juhtide arvates on need nõudmised vastuvõetamatud. Sest näiteks mobiiltelefoniüksust peavad rootslased Telia tuumiktegevuseks, millel on tihedad koostöösidemed Ericssoniga.

Rootsi majandusminister Björn Rosengren on sedavõrd Telia ja Telenori ühinemisest huvitatud, et on valmis antud küsimuses norralastele järeleandmisi tegema. Seetõttu tunnevad Telia juhid, et nad on vastu seina surutud.

Senise käigu põhjal võib otsustada, et kahel riigil on tunduvalt keerulisem ühist keelt leida kui kahel börsiettevõttel. On ju see üks esimesi kordi, mil kaks nii kaalukat Põhjala riigile kuuluvat ettevõtet ühinevad. Omanike peetud läbirääkimistel, mis puudutavad aktsiate pikaajalist kuuluvust ja börsil noteerimist, ei ole seni erilisi tõrkeid tekkinud. Probleeme on tekkinud just seal, kus valitsuste esindajad on läbirääkimistega kaudselt seotud. Näiteks kuidas peavad jagunema kontserni 13 ärivaldkonna juhi kohad ja kas tegevjuhtkonna peab määrama juhatus või tegevdirektor ainuisikuliselt.

Varasema otsuse kohaselt saab Rootsi riik uues kontsernis 60% ja Norra riik 40% aktsiatest. Telia juhid on aga investeerimispankade hinnangutele tuginedes rahulolematud ja väidavad, et Telenori osa on liiga suur.

Autor: DI

Hetkel kuum