18 märts 1999

Vare sõlmis enne tagasiastumist lepingu NRGga

Vare sõlmis valitsuse volitatud isikuna lepingu USA energeetikakontserni NRG Energyga, ütles teede- ja sideministeeriumi pressiesindaja.

Raamdokument sätestab läbirääkimiste protseduuri ning ajakava, andes aluse töögruppide tegevuse alustamiseks.

Läbirääkimisi juhib lepingu kohaselt juhtgrupp, kuhu lisaks Varele kuuluvad majandusministeeriumi kantsler Margus Leivo, Eesti Energia juhatuse esimees Gunnar Okk, Eesti Energia nõukogu esimees Toomas Luman ning NRG esindajad Ron Will ja Bob Brown.

Juhtgrupp koordineerib viie töögrupi tööd, mille tegevusvaldkonnad on finantseerimine, läbirääkimised, väärtuse määramine, sotsiaalküsimused ja keskkond.

Töögruppidel on volitus lepingute ettevamistamiseks ja läbirääkimiste pidamiseks, kuid alla kirjutatud dokumendid tuleb esitada valitsusele kinnitamiseks.

Raamleppe järgi lepivad pooled läbirääkimiste esimesel etapil kokku põhitingimustes, mille kohta sõlmivad detailse kavatsuste protokolli.

Läbirääkimiste esimene etapp peab kavatsuste kohaselt lõppema 30. juuniks, tingimusel, et valitsus teeb eelnevalt, hiljemalt mais, strateegilise otsuse põlevkivitööstuse struktuuri kohta.

Teine etapp sisaldab peamisi kokkuleppeid ja lepinguid. Sel etapil valmistatakse ette projekti rahastamist puudutav dokumentatsioon. Teine etapp lõpeb lepingute allkirjastamise ja tehingute jõustamisega hiljemalt 30. novembriks.

Vare sai volitused sõlmida läbirääkimiste raamdokument neljapäeval ametist tagasi astunud Mart Siimanni valitsuselt mullu detsembris.

Vare peab potentsiaalse investori NRG Energyga kokku leppima Narva elektrijaamade baasil loodava ühisettevõtte asutamise tingimustes.

Võimule pürgiva koalitsiooni teede- ja sideministri kandidaat Toivo Jürgenson ütles, et läbirääkija isik peaks siiski esindama valitsust.

Jürgenson ei välistanud Vare võimalusi kõnelusi jätkata, kuid ta lisas, et uus valitsus peab võtma selles osas selge seisukoha.

NRG Energy Eesti juhi Hillar Lauri sõnul ei saa uus valitsuskoalitsioon enam mõjutada kontserni ja Eesti riigi vahelisi elektrijaamade erastamise läbirääkimisi.

Valitsus on juba kolme aasta jooksul püüdnud välja mõelda, kuidas oleks kõige otstarbekam müüa Eesti Energia ja Eesti Põlevkivi.

Nii üle-eelmine kui eelmine valitsus ei suutnud energeetikasektori erastamist ellu viia ja jättis keeruliste otsuste tegemise uuele valitsusele.

NRG Energy, mis on kahel korral elektrijaamade erastamiseks äriplaani esitanud, on mõlemal korral saanud valitsuselt eitava vastuse.

NRG Energyle tutvustas Eesti elektrijaamu koonderakondlasest ekspeaminiter Tiit Vähi, andes ameeriklastele võimaluse astuda läbirääkimistesse ilma eelneva konkursita.

Autor: BNS

Hetkel kuum