Tõnis Oja • 22 märts 1999

Euroopa keskpank on dilemma ees

Euro nõrgenes eile taas dollari suhtes, liikudes selle ajaloo madalaima taseme suunas, kuid üldiselt valitses valuutakursside liikumise prognoosimisel ideede nappus. Dollari tugevnemine oli seotud Euroopa ja Ameerika Ühendriikide makromajanduslike näitajate erinevusega. Euroopa majanduse kasv on aeglustumas ning suuremaid riike ähvardab deflatsioon.

Ajakirjandusse imbus ka vihjeid, et Euroopa keskpank võib lähimas tulevikus alandada repomäära. Momendil on keskpanga repomäär 3,0 protsenti, mistõttu dollariga võrreldes, kus keskne intressimäär on 4,75%, on ühisraha investorile vähematraktiivne. Euroopa keskpank on tegelikult üsna raskes olukorras, valida tuleb kahe halva variandi vahel. Kui intressi langetatakse, tuleb positiivseid muudatusi majanduses oodata küllaltki kaua ja USD muutub valuutana veelgi atraktiivsemaks. Kui intress jäetakse muutmata, võib inflatsioon veelgi väheneda, ning ka see on Euroopa majandusele ohtlik.

Eile õhtul oli dollari kurss 14,3520 kr.

Venemaa rubla kurss lähenes eile tasemele 24,00 rubla dollari kohta. Keskpank kehtestas tänaseks ametlikuks kursiks 23,92 USD/RUB.

Hetkel kuum