Peep Sooman • 22 märts 1999

FHG suuromanikuks jääb offshore-firma Halford Holdings

Probleem sai alguse 1996. aastal, mil RASi Tallinna Hotellid pankrotihaldurid müüsid osa FHG aktsiaid firmale Stock Development, kes müüs need omakorda edasi offshore-firmale Halford Holding Ltd. FHG ülejäänud aktsionärid ei saanud pankrotihaldurite müügiotsuse tõttu kasutada oma ostueesõigust aktsiatele.

Teised neli aktsionäri OY Saimaa Lines Ltd, SRV Teräsbetoni OY, Arctia OY ja FHG juhatuse esimehele Toomas Sildmäele kuuluv AS Silfin pöördusid aktsiate eelisostuõiguse kasutamiseks kohtusse. Mullu sügisel otsustaski linnakohus, et FHG aktsiaraamatusse kantakse aktsionärideks kolm Soome firmat ning AS Silfin.

Suurimale aktsionärile, Stock Developmentile kuuluvad aktsiad jaotati võrdselt nelja ettevõtte vahel nii, et kõik said FHGst endise 16,3 protsendi asemel 25 protsenti aktsiakapitalist.

Ringkonnakohtu tsiviilkolleegium otsustas aga 8. detsembril, et linnakohtu otsus tuleb tühistada materiaalõiguse normi väära kohaldamise ja protsessinormide rikkumise tõttu. See tähendas, et FHG-l oli taas viis omanikku, suurim neist Stock Development 34,8protsendilise osalusega.

Reedel avalikustatud riigikohtu loakogu resolutsioon näeb ette, et riigikohtusse edasikaebamine oli põhjendamata, mistõttu Stock Developmentilt aktsiad ostnud Halford Holding Ltd jääb FHG suuromanikuks.

Stock Developmenti esindaja, vandeadvokaat Leon Glikman ütles, et sisuliselt tähendab reedel avaldatud riigikohtu resolutsioon seda, et asi on lõpetatud. «Edasikaebamise võimalusi teistel aktsionäridel enam pole,» kinnitas ta.

FHG juhatuse esimees ja ühe hageja, ASi Silfin omanik Toomas Sildmäe ütles eile, et kuna hagejaid oli neli, siis peab ta enne teistega otsustama, mida edasi teha. Täna ei ole aeg kommenteerimiseks küps, lausus Sildmäe.

Sildmäe ja Glikman keeldusid avalikustamast, kes on FHG suuromanikfirma taga.

Finest Hotel Groupile kuuluvad Adavere tuulik, hotellid Palace, St Barbara, Karupesa ning müügis olev hotell Taru. FHG on võtnud Pärnu Rannahotelli 25 aastaks rendile Pärnu linnalt. Lisaks kuuluvad ettevõttele Tallinnas restoranid Sub Monte ja Toomkooli.

Hetkel kuum