Mart Laar sai eile riigikogult volitused

Laarile valitsuse moodustamiseks volituste andmise poolt hääletas 53 riigikogu liiget ja vastu oli 48. Täpselt samasugune on ka riigikogus häälte vahekord koalitsiooni ja opositsiooni vahel.

Laari sõnul oli talle antud häälte arv ootuspärane. Enda väitel teadis ta, et riigikogu juhatuse valimistel kolmikliidu kandidaatidele antud kahte üllatushäält seekord ei tule. «Samas tean ka mitmeid inimesi, kes olid valmis, kui meil hääletusel probleeme tekib, meile appi tulema,» lausus Laar.

Kolmapäeva õhtul esitab peaminister valitsuse koosseisu presidendile ning tõenäoliselt annab uus valitsus juba neljapäeval riigikogu ees ametivande.

Ühe valitsuse esimese tööna nimetas Laar negatiivse lisaeelarve koostamist, kuigi tema hinnangul on veel ka väike võimalus, et seda ei lähe vaja. «See on väga väike võimalus ja arvatavasti ei jää meil siiski midagi muud üle,» tunnistas Laar. Valdkondadest, mille eelarveid esmajoones kärbitakse, on aga veel vara rääkida.

Juba Mart Laari eelmise valitsuse ajal Norma juhtkonda kuulunud Jüri Käo ütles, et ettevõtjad kindlasti tervitavad paremerakondade võimuletulekut. «Ootame, et nad soodustaksid ettevõtluskeskkonda ja muudaksid Eesti välisinvestorite jaoks atraktiivsemaks,» lausus Käo.

Käo avaldas lootust, et koalitsioonileppesse sisse kirjutatud ettevõtte tulumaksu kaotamine ka tegelikkuses teoks saab ja ei jää vaid valimisloosungiks.

Pärast Laari esinemist parlamendi ees ründasid teda küsimustega valdavalt Keskfraktsiooni liikmed, kellele oli enne istungi algust kõigile ka välja jagatud paberilehed küsimustega.

Keskerakonna esimees Edgar Savisaar nentis, et pärast presidendi otsust anda valitsuse moodustamise õigus Laarile ei saa enam rääkida Euroopa demokraatlike tavade järgimisest Eestist.

«President tekitas pretsedendi, jättes valimisvõidu saavutanud erakonna ilma peaministrikohast,» ütles Savisaar.

Savisaar kordas ka juba laupäeval väidetut, et uus valitsus ei saa sadat kriitikavaba päeva. «Eesti on majanduskriisis ja rahvas ootab probleemide kiiret lahendamist,» põhjendas Savisaar.

Hetkel kuum