22 märts 1999

Pensionimaksmine maksude alalaekumise tõttu ei takerdu

Kuigi pensionide väljamaksmiseks raha napib, ei saa amet ilma valitsuse otsuseta väljamakseid edasi lükata, ütles Pedak eile.

Pedak tunnistas, et sotsiaalmaksu pole piisavalt laekunud, ent seda laekub iga päevaga juurde. Nii ei ole tarvidust pensionide väljamaksmisega viivitada, lisas peadirektor.

«Sotsiaalraha laekumise küsimus on tõsine, sellega tegeldakse, ka peaministri tasemel,» märkis Pedak. «Ootan isegi vastuseid -- see on riigi probleem,» tõdes ta.

Eelmise nädala lõpuks oli sotsiaalmaksu laekunud 1,5 miljardit krooni aastaks kavandatud 10,2 miljardist. Seega on laekunud ligi 15 protsenti planeeritud sotsiaalmaksust.

Sotsiaalmaksu laekumise kohta saab maksuameti juhi Aivar Sõerdi sõnul hinnangu anda pärast 5. aprilli, kui on maksu tasumise tähtaeg.

Suuremad sotsiaalmaksu laekumised peaks Sõerdi sõnul olema just 5. ja 6. aprillil, kui on ka pensioni väljamaksmise aeg.

Sotsiaalkindlustusamet kaalus veel märtsi keskel alates aprillist pensionide väljamaksmise edasilükkamist, kui maksude alalaekumine jätkub.

Sotsiaalkindlustusamet on seni katnud kulutusi reservide arvelt. Aasta alguses oli reservi suuruseks 833 miljonit krooni, millest on valdav enamus kulutatud.

Peaministri majandusnõuniku Heido Vitsuri sõnul pole sotsiaalmaksu alalaekumise põhjuseks halvenenud majanduslik olukord, vaid maksureform, millega firmadele võimaldati kuuajaline viivitus maksu tasumisel.

Sotsiaalkindlustuametile peaks tänavu laekuma sotsiaalmaksu 6,17 miljardit ning haigekassale 4,01 miljardit krooni.

Autor: BNS

Hetkel kuum