Kaja Koovit • 23 märts 1999

Euro tulek vähendab ettevõtja kulutusi

«Ainult ennast varakult temaatikaga kurssi viies on võimalik ära kasutada euro pakutavaid eeliseid ja võimalusi,» lausus Euroopa rahaliidu assotsiatsiooni (AMUE) korporatiivsuhete direktor Guillaume Lepecq.

Kuigi rahvusvaluutad on euroga paralleelselt kasutuses veel ligi kolm aastat, ei ole mõtet jätta ettevalmistusi viimaseks minutiks, rääkis Euroopa komisjoni Tallinna delegatsiooni majandusnõunik Niall Leonard.

Leonard lisas, et varajane valmisolek Euroopa ühisraha kasutuselevõtuks parandab Eesti mainet maailmas.

Lepecq märkis, et eurodes arveldamisega vähenevad ettevõtete kulutused märkimisväärselt, sest eri kaubanduspartneritega saab mitme valuuta asemel arveldada ühes.

Audiitorfirma Deloitte & Touche partner Herbert Windsor nimetas märkimisväärseks ka ajavõitu arveldustes, sest ülekandeid on võimalik teha mõne minutiga varasema mitme päeva asemel.

Lepecq ütles, et riigi ülesanne on jagada ettevõtjatele võimalikult palju euroga seonduvat informatsiooni, et ettevõtjal oleks võimalik otsustada, kas tema jaoks on eurodes arveldamine vajalik ja kas seda on võimalik teha.

Rahandusministeeriumi nõunik Martin Põder lausus, et arvestades Eesti piiratud materiaalseid ressursse, on riigi võimalus pakkuda ettevõtjatele stabiilset majanduskeskkonda, mis võimaldab keskenduda toodangu kvaliteedi tõstmisele ja ekspordivõime parandamisele. Stabiilse keskkonna tagamiseks on oluline järelevalve tugevdamine finantssektori üle, lisas ta.

Põder märkis, et Eesti võiks olla rahaliiduga ühinemiseks valmis 2003. aastaks.

Leonard märkis, et arvestades Eesti 6protsendilist inflatsioonitaset võib see olla isegi reaalne.

Leonard lisas, et kuigi Eestil on mõningaid probleeme riiklike ettevõtete erastamise ja maareformiga, on tegemist avatud majandusega riigiga ning muretsemiseks ei ole põhjust.

Euroopa Liit alustab ametlikke rahaliidu läbirääkimisi Ida-Euroopa kandidaatriikidega selle aasta teisel poolel. Laienemisläbirääkimiste eest vastutav Euroopa komisjoni ametnik Nikolaus van der Pas ütles agentuurile Reuters, et kandidaatriikide suhtes rakendatakse kitsendusi ja need riigid ei osale ELiga liitumisel rahaliidus.

Rahandusminister Mart Opmann on varem kinnitanud, et Eesti ei ole endale kunagi seadnud eesmärgiks liituda üheaegselt Euroopa Liidu ja rahaliiduga EMU.

Hetkel kuum