Head uudised lubavad hinnatõusu

Ettevõtete tugevatest fundamentaalnäitajatest toetust saanud börs lõpetas erisuunalise kauplemisega päeva siiski plusspoolele. ÄP indeks fikseerus börsi sulgemisel 342,81 punktil ehk 0,28% esmaspäevasest sulgemistasemest kõrgemal.

Eilset kauplemispäeva dikteeris selgelt Norma aktsia, millele sekundeeris Eesti Telefoni majandustulemuste ootuses Telekomi aktsia.

Kauplemise algusega üheaegselt avaldas Eesti juhtiv tööstusettevõte Norma oma möödunud aasta majandusaruanded, dividendide maksmise plaani ja prognoosid 1999. aastaks. Poolteist nädalat kuulujuttude küüsis vaevelnud aktsia kihutas saabunud positiivse selguse paistel kiirelt üles.

Tugeva tõuke andsid just teade plaanist maksta dividendi 3 kr aktsia kohta ja prognoos käesolevaks aastaks -- kasum 80,8 mln kr ja käive 440 mln kr. Norma finantsaruandeid vaadates on pilt küllaltki positiivne ja arvestades tehtud prognoosi ning kui kvartali tulemustes peaks kinnitust saama debitoorse võlgnevuse jätkuv vähenemine, võib Norma aktsiale ennustada edukat aastat. Norma aktsia P/E (hind/tulu aktsia kohta) suhe on prognoosi järgi 3,6, mis peaks aktsia muutma küllalt atraktiivseks. Kasvanud huvi näitab ka eilne ligi 3 mln kr käive Saksamaa börsidel.

Teine kahtlemata üllatusvõimeline aktsia on Telekom. Eesti telekommunikatsioonimonopoli kahe tütarettevõtte kasum liidetuna on ca 650 mln kr. Pärast restruktureerimist teeb see ühe aktsia kohta kasumit 4,75 kr ja P/E suhteks 22. Telekomi aktsia on samas veidi kummalises situatsioonis. Eesti kauplemisest ei sõltuks justkui midagi, sest suurem osa aktsiaid on konverteeritud GDRiks ja nendega kaubeldakse välismaal. Samas on Eesti turg väga õhuke, mis suurema nõudluse korral võib kergesti tasakaalust minna, sest GDRide tagasikonverteerimine aktsiateks võtab aega. Londonis tunduvad investorid hetkel aga üpris rahulikud olevat ja Telekomi aktsia hind vajub tasapisi -- eile õhtul liikus see Londonis 102,4--104,3 kr tasemel.

Hetkel kuum