Peep Sooman • 23. märts 1999 kell 22:00

Kvaliteetsegisti müüja raskustes

Üha vähem ostetakse segisteid ning ka muid ehitusmaterjale, sest ehitusfirmad ei alusta uusi mahukaid projekte. Veel ehitusjärgus olevates hoonetes kasutatakse võimalikult odavat sanitaartehnikat, mis on vähendanud kvaliteetsete segistite müüki kolm korda.

Kvaliteetsete Oras ja Gustavsberg segistite maaletooja Vesi ja Soojus OÜ müügijuht Mihkel Tamm sõnas, et müük on vähenenud, sest ehitustöid tervikuna on vähemaks jäänud. Meie tegeleme põhiliselt projektimüügiga ehk suurtele ehitatavatele projektidele segistite müügiga, aga ehitustegevust lihtsalt ei ole, kinnitas Tamm. «Kui saame mõnele projektile küüned taha, siis on hästi,» ütles ta. Tamme sõnul müüs ettevõte veel mõned kuud tagasi umbes 100 kvaliteetsegistit kuus, nüüd müüakse kuus vaid 30 sarnast segistit. «Hääbumise hirmu meil veel pole, vastu peab pidama,» lisas ta.

Pool aastat tagasi kuus 200 kvaliteetset Orase ja Damixa segistit müünud Plaadipunkt AS müüb praegu kuus keskmiselt alla saja segisti. Firma müügijuht Erki Teras põhjendab langustrendi kogu ehitustarvete müügi langusega. Vähenenud on ka valamute jms müük, selgitas Teras. Tema hinnangul on oodata müügi paranemist vaid siis, kui pangad ehitajatele taas laenu hakkavad andma. Ta tõdes, et laenuvõimaluste paranemisele aitaks kaasa näiteks intressilangus.

ASi Feer Ehitus arendusjuht Riho Koost põhjendab kvaliteetsegistite populaarsuse vähenemist ehitustööde tellijate kokkuhoiuga. «Võib öelda, et inimestele hakkab aru pähe tulema ja tellija on rahakotirauad koomale tõmmanud,» seletas Koost.

Tellijatele annab segistite valikul soovitusi ka ehitusfirma ise, eramaja ehitamisel soovitame loomulikult kasutada kvaliteetsegisteid, selgitas Koost.

Erinevalt kvaliteetsegistitemüüjatest on odavama sanitaartehnikaga kauplevad ettevõtted müügitulemustega rahul. Spetsialistide poolt madalakvaliteetseks tembeldatud Itaalia päritolu Pirella segisteid müüva Balti Plaadikaubanduse ASi projektijuht Priit Pärno leiab, et priiskamise aeg on mööda saanud ning nüüd vaatavad inimesed segistite hinda hoolsamalt. Hinna ja kvaliteedi suhe on meie toodetel paigas, pealegi on nad Orasest mitu korda odavamad, lausus projektijuht.

Mullu viimases kvartalis müüs Balti Plaadikaubanduse AS üle 3000 segisti. Pärno sõnul peaks käesoleva aasta esimese kolme kuu tulemus jääma ligilähedaseks mullusega.

Peaministri majandusnõunik Heido Vitsur märkis, et segistite müüginumbrite vähenemine näitab kahtlemata ehitussektori tugevat langust.

Hetkel kuum