23 märts 1999

Lätil jälle Leeduga munasõda

Nende kahe Balti riigi vahel on suhted pingeliseks läinud pärast seda, kui lätlased otse enne lihavõtteid alustasid leedulaste vastu munasõda. Nimelt keelustas Läti veterinaaramet Leedu suurima linnuvabriku Vievio Paukstynase munade ja munapulbri sisseveo. Läti veterinaaramet väidab, et Leedu munapulbris avastati baktereid, mis tekitavad salmonelloosi, ja munakoores leiti salmonellapisik.

Vahejuhtum jäi lahendamata 19. märtsil Tallinnas peetud põllumajandusametnike kohtumisel, kus osalesid kolme riigi veterinaarametite töötajad.

Leedu veterinaarameti asedirektor Konstantinas Gedrimas leiab, et lätlased soovivad lihtsalt kaitsta oma turgu Leedu munaimpordi eest, otsides vahetult enne lihavõtet ettekäände, et seda importi piirata. Juba varem on Läti veterinaaramet piiranud suurte Leedu munatarnijate, Vievio ja Dovainiu linnuvabriku munade importi Lätti. Vastuseks piiras Leedu tänavu jaanuaris Läti munade sissevedu ja kehtestas topelttollid.

«On selge, et Läti püüab kaitsta oma tootjaid konkurentsi eest. Meil on Leedu veterinaarameti tõend, et meie munatoodang on kvaliteetne,» ütles Vievio linnuvabriku kommertsdirektor Juozas Urbonas. Tema sõnul on Leedu veterinaaramet kinnitanud, et Vievio linnuvabriku toodangu import Lätti on keelatud põhjendamatult, mistõttu on Lätile esitatud sellealane noot.

Leedu põllumajandusministeeriumi andmeil vedas Leedu mullu Lätti 12 mln muna ja Läti eksportis Leetu samal ajal vaid 3 mln muna.

Autor: Audris Gilzhinis

Hetkel kuum