23. märts 1999 kell 22:00

OPEC piirab tootmist

Ministrid kinnitasid tegelikult juba 12. märtsil Haagis saavutatud kvootide leppimuse, mille kohaselt 11 OPECi liikmesriiki vähendab alates 1. aprillist tootmist 1,716 mln barreli võrra päevas. Pakti eesmärk on tõsta naftabarreli hind maailmaturul praeguselt 14 dollarilt Aasia finantskriisi eelsele tasemele e 17--19 dollarini. OPECi naftatoodang, mis on 24,692 mln barrelit, väheneb 22,976 mln barrelini, kui Iraak välja arvata. ÜRO loa järgi ekspordib Iraak päevas 1,9 mln barrelit.

OPEC, mille kontrolli all on 55% maailma naftaekspordist, vähendas mullu tootmist 2,6 mln barreli võrra, kuid selle tulemusena ei ole naftahind eriti tõusnud. Kartelli naftaeksporditulud vähenesid mullu 34% ehk 40 mld dollarit. 1997--1999 on nende naftatulud kahanenud umbes poole võrra. See on neile küllaltki katastroofiline olukord, kuna paljudele OPECi riikidele annab nafta kuni 90% ekspordituludest. Uue tootmise piiramisega püüab OPEC meeleheitlikult naftahinda taas üles saada ja järelikult tulusid suurendada.

Kartellivälised riigid Mehhiko, Norra ja Omaan on lubanud vähendada tootmist omalt poolt 286 000 barreli võrra päevas. Norra valitsus teatas, et jätkab oma varasemat 100 000 barreli piirangut ja alates 1. aprillist vähendab tootmist veel 100 000 barreli võrra, mis teeb tema päevatoodanguks umbes 3 mln barrelit. Veel mullu sügisel tootis Norra päevas 3,4 mln barrelit. Üleeile teatas Venemaa, et temagi vähendab aprillis esialgu kolmeks kuuks tootmist 100 000 barrelit. Venemaa ekspordib umbes 2,3 mln barrelit naftat päevas.

On mitu põhjust, miks naftahind viimasel ajal nii madal on olnud. Maailmas on suured naftatagavarad ja samal ajal on eriti Aasia kriisi tõttu energia tarbimine tunduvalt vähenenud. Ja ehkki toornafta on odav, on paljudes tarbijariikides tõstetud makse, mis tähendab, et bensiin pole tarbijaile sugugi odavamaks läinud, tõdeb naftaanalüütik Bjørn K. Mauritzen Norra Saga Petroleumist.

Ainus võimalus turul tasakaalu saavutada on tootmist vähendada, rõhutavad analüütikud. Nagu näitab OPECi 30aastane ajalugu, suudab see organisatsioon kompromissi saavutada ainult siis, kui naftahind kukub alla teatud taset. Kuid kokkuleppele vaatamata pole paljud riigid tihtipeale oma kvoodist kinni pidanud. Nüüd on asi veidi lootusrikkam.

Esiteks on tüüpiline kokkuleppe rikkuja Venezuela uus valitsus teatanud, et soovib oma kvoodist kinni pidada. Teiseks on OPEC jõudnud üksmeelele Iraaniga, missugune peab olema tema tegelik kvoot. Ja kolmandaks on lubanud OPECi tuumikriigid -- Saudi Araabia, Kuveit ja Araabia Ühendemiraadid -- võtta ligi pool tootmise vähendamisest enda peale.

Autor: BNS

Hetkel kuum