25. märts 1999 kell 22:00

USA pitsitab ELi sanktsioonidega

Kui varasemad karistusabinõud, mis puudutasid ELi eksporti USAsse 520 miljoni dollari väärtuses, olid rakendatud protestiks ELi banaaniimpordireeglite vastu, mis eelistavad Kariibi mere riikide banaane Ladina-Ameerika omadele, siis uute karistustollidega püüab USA tugevdada ELile survet, et see kaotaks 1986. aastast kehtestatud sisseveokeelu USA hormoonpreparaatidega kasvatatud lihale. Euroopa Liit on väitnud, et selline liha on ohtlik inimese tervisele. USA nõuab selle kohta teaduslikke põhjendusi, kuid uuringud Euroopa Liidus alles käivad ja tõenäoliselt ei valmi need enne 13. maid, kui USA sanktsioonid peaksid jõustuma.

USA on avaldanud esialgse nimekirja toodetest, mis lähevad 100protsendilise tolli alla. Nende seas on liha ja lihatooted, juust, tomatid, puuviljakonservid, lilled, mineraalvesi, näts, mootorrattad jm. Kokku ekspordib EL aastas neid kaupu USAsse 900 miljoni dollari väärtuses. Et USA karistusabinõud peaksid hõlmama kaupu umbes 300 miljoni dollari väärtuses, siis tõenäoliselt otsustatakse kaupade loetelu ühiste konsultatsioonide käigus.

Euroopa Liit ei saa USA otsust, mis rikub vabakaubandusreegleid, enne 13. maid maailma kaubandusorganisatsioonis (WTO) protestida ainult juhul, kui ta saab valmis oma teadusuuringud, mis tõestavad hormoonliha kahjulikkust.

Nagu ütles Euroopa komisjoni (EK) kaubandusvoliniku kohusetäitja sir Leon Brittan, püüavad pooled läbirääkimistega tüli lahendada, sest edasised kaubandusvaidlused ei tule kasuks kummalegi poolele. Seni on poolte seisukohad teineteisest õige kaugel. EL on pakkunud probleemi lahendamise ühe võimalusena, et USA hakkab hormoonliha märgistama, kuid USA on seisukohal, et märgistus saab näidata ainult liha tootmiskohta, mitte hormoonide kasutamist.

USA karistustollid puudutaksid kõige rohkem Taanit, mis aastas ekspordib USAsse sealiha 2,8 miljardi Eesti krooni eest. USA loodab sel moel purustada ELi ühisrinde ja teha Taanist esimese riigi, kes on valmis oma ekspordi päästmiseks USA hormoonliha vastu võtma. Kuna Taani sealihatootjad kannatavad juba niigi, sest sealiha hind on ajalooliselt madal, siis on Taani ärilehe Børsen teatel Poul Nyrup Rasmusseni valitsus juba peaaegu valmis USA liha suhtes järele andma.

Autor: FT

Hetkel kuum