29 märts 1999

Logistikas puudub EDI kasutamiseks raha

Rahvusvaheliselt levinud EDI infostandardi kasutamine nõuab firmalt miljoneid kroone maksva infrastruktuuri rajamist, mille kalleim osa on EDI sõnumeid töötlev server.

Schenker-BTL Eesti on siiski eelmise aasta oktoobrist asunud rahvusvahelises suhtlemises kasutama EDI infostandardit läbi oma emafirma Soomes asuva EDI serveri. Schenker-BTL Eesti enda investeeringud on piirdunud lõppkasutaja laual oleva arvutiga ja infovahetuseks vajaliku sidekanaliga ning kaudsemalt arvutialase koolitusega.

Schenker-BTLi IT spetsialisti Andres Vesperi sõnul on EDI kasutuselevõtu efekt olnud tuntav. Kui klient teeb kusagil Lõuna-Euroopas tellimuse, jõuab see läbi EDI vahendite -- elektrooniliste kanalite -- kohe Schenker-BTLi infosüsteemi. Enne kui kaup füüsiliselt liikuma hakkab, liigub teave kauba kohta reaalajas ja tellimust on võimalik ennetavalt töötlema asuda. «Paberi vorm on paraku selline, kus tekib inimlikust tegurist tulenevalt lisaefekte,» viitab Vesper võimalikele vigadele info trükkimisel paberkandjale.

Ei ole EDI kasutuselevõtmist kaalunud. Põhjuseks on tema väike levik. Eestis on vähe firmasid, kes kasutavad suhtlemisel EDI infostandardit. Paljude tootjate ja transpordifirmadega on meil küll andmevahetus meiliga, kuid kasutame selleks oma sisestandardit.

Praegu Eestis klassikalist EDI projekti ei ole. Mingil määral sellega tegeletakse -- näiteks Scheker-BTL saadab EDI sõnumeid üle Soome serveri.

Samas tundub, et transpordifirmadel on huvi EDI vastu olemas. Iseasi, kas hakatakse kasutama juba rahvusvaheliselt töötavat EDI süsteemi, mis on firmale suhteliselt kallis juurutada.

Rääkima on hakatud XML EDIst. See on midagi Interneti-taolist -- suhteliselt lihtsalt programmeeritav ja oluliselt odavam, sest saab kasutada standardseid vahendeid.

Keskmisel Eesti ettevõttel pole oma suurust arvestades investeering EDIsse kasulik. Idee tasandil on plaan luua teenuse keskus, mis töötleb Eestisse saabuvaid EDI andmevooge edastades need firmadele. See vähendab oluliselt ühe firma tehtavaid investeeringuid.

Hetkel kuum