29. märts 1999 kell 22:00

Metrosert hingab vanakestele kuklasse

Seni on Eestis pakkunud kvaliteedisüsteemi sertifitseerimise teenust neli tuntud rahvusvahelist firmat, kelle ajalugu ulatub eelmistesse sajanditesse. Tänaseks on nad väljastanud ligi 30 ISO 9000 seeria sertifikaati.

Teisteski riikides tegutsevad üheaegselt kodumaised ja rahvusvahelised sertifitseerijad, kusjuures kodumaistel on üldjuhul soodsam hind. Ettevõttel kulub Metrosertilt ISO 9000 seeria sertifikaadi saamiseks ligi kaks korda vähem raha kui rahvusvahelisest sertifitseerimisorganisatsioonist soetatud samaväärsele dokumendile ning korralisi tasulisi järelauditeidki on vähem.

Rahvusvaheliste firmade vaieldamatu eelis on jällegi nende tuntusega kaasnev usaldusväärsus. Konservatiivse Inglismaa turule minevale Eesti firmale tuleb kasuks, kui on ette näidata ISO kvaliteedisertifikaat, mille on väljastanud Inglismaal akrediteeritud firma.

Üks konkurentsi varjatud tahke on rahvusvahelistel turgudel tegutsemisel just see kirjutamata reegel, et sertifitseerija peab end igas riigis eraldi akrediteerima.

Kui aga samade mängureeglite järgi Eesti turgu vaadata, siis on siin ainukesena akrediteeritud just Metrosert (kes, tõsi küll, ei ole üheski teises riigis akrediteeritud).

See muidugi ei tähenda, et rahvusvahelised sertifitseerimisorganisatsioonid Eestis seda kunagi teha ei kavatse. Näiteks Det Norske Veritas ootab, kuni selgineb olukord Eesti akrediteerimisorganisatsioonis, milleks praegu on standardiamet, mis on kavas reorganiseerida.

Peale selle on Eesti standardiamet Euroopa akrediteerimise koostööorganis EA (European co-operation for Accreditation) alles assotsieerunud liige. Täisliikmena saaks Eesti hoopis uuel tasandil oma pädevust näidata.

Hetkel kuum