Sirje Niitra • 30. märts 1999 kell 22:00

Euronaine Ojuland

Kristiina Ojuland määrab kohtumise Viimsis asuvasse Jussi õlletuppa. «See on mõnus külakõrts,» ütleb ta paiga kohta, kus vahel abikaasa ja lähedal elava Siim Kallasega istumas käib. Pealegi jääb see Concordia ülikoolist tulles täpselt kodutee peale.

Concordia eurointegratsiooni instituudi juhtimine tähendab Ojulandile reedest täispikka tööpäeva ja arvestatavat lisa riigikogu lihtliikme põhipalgale.

Kõik kõlavad nimetused Euroopa nõukogu juures on küll suur au, kuid raha sisse ei too. Eurosaadiku kuusissetulek küünib vaid kahekümne tuhande kroonini.

Ojulandi Euroopa nõukoguga seotud välissõidud maksab kinni Eesti riik. Viiesaja krooni suurusest päevarahast piisab küll kaugel elamiseks, aga järele ei jää midagi.

Ajakirjanduses eurobeibeks ristitud Ojuland veedab välismaal kolmandiku aastast. «Ma ei arva, et see oleks riigi raha raiskamine. Enda arust ajan ikka Eesti asja,» nendib ta ise.

Euroopa nõukogu parlamentaarse assamblee asepresidendi ameti peab Ojuland tuleval aastal küll loovutama, kuid liberaalide fraktsiooni juhina säilitab ta oma koha nõukogu juhtkonnas.

Ojuland põeb seni valimiste eel Lääne-Virumaal ühe vanaproua suust tulnud lauset: «Vaadake, milline te välja näete, pärlid kaelas ja külm naeratus suul, raiskate rahva raha.» Naiste meelest on Ojulandil ehteid sobimatult palju üll. Ise ta nii ei arva.

«Paljud neist on kingitud või mingi looga seotud. See Lõuna-Prantsusmaa käsitööliste looming näiteks on Prantsuse senati liikme kingitus,» osutab ta säravale, kuuerevääri kaunistavale metallehtele, mida enamik naisi kanda ei julgeks. Lõhnaõlidest kasutas naispoliitik senikaua Paloma Picassot, kuni seda hakkas tarbima üks ta naiskolleege.

«Presidendi vastuvõtul käisin Stockmannist ostetud pikas kleidis, mitte aga maikasärgiga,» tahab Ojuland ümber lükata üht viimastest etteheidetest ta rõivastusstiilile.

Koos abikaasa Erik Siiguriga peetakse plaani Merivälja majaosa päris oma maja vastu vahetada kusagil linna lähedal maal. Üha enam liiguvad mõtted ka järeltulija peale. Bioloogiline kell tiksub.

Ojulandi majanduslike huvide deklaratsioonis seisab veel vanematele ostetud majake Kohtla-Nõmmel, osakud abikaasa firmas Eesti Eurokonsultatsioonid ning 1979. aasta S-klassi Mercedes. Majaosa remondiks 15 aasta peale võetud 350 000 krooni suurusest laenust on kahe aasta jagu tasutud.

«Mingil juhul ei ole Kristiina kõik tänu välimusele saavutanud. Tal on väga head teadmised ja ta on kohutavalt töökas,» ütleb erakonnakaaslane Rein Voog, kes näeks Ojulandi meelsasti ka välisministrina.

Riigikogu kauaaegne väliskomisjoni esimees Eino Tamm kiidab Ojulandi põhimõttekindlust ning ambitsioonikust. Ta ütleb, et noor daam käitub alati tubli parteisõdurina.

Naiskolleeg Reformierakonnast Maret Maripuu lisab omalt poolt, et Ojuland teab täpselt, mida elust tahab.

Hetkel kuum