Kadi Heinsalu • 30. märts 1999 kell 22:00

Omavalitsused hoiavad käibemaksu tasumisest kõrvale

Salme vallavalitsus Saaremaal võttis ennast eelmisel aastal maksuametis käibemaksukohustuslaseks ja hakkas näiteks sõiduauto kasutusrendilt ja toitlustuskuludelt käibemaksu tagasi taotlema nagu äriettevõte.

Salme vallavanem Valdur Kanne sõnas eile, et raha nad maksuametilt tagasi saada veel ei jõudnud. Kanne põhjendusel ei ole kusagil kirjas, et riigieelarvest tulev raha ei kuulu käibemaksukohustuse alla. Tema sõnul võiksid kõik kohalikud omavalitsused olla käibemaksukohustuslased ja maksu tagasi küsida.

Tartu linnavalitsuse linnamajandusosakond on samuti käibemaksukohustuslane. Linnamajandusosakonna pearaamatupidaja Ene Must selgitas, et eelmisel aastal sai osakond maksuametilt tagasi umbes 2 miljonit krooni käibemaksu ASile Tartu Veevärk antud 11 miljoni kroonise välislaenu pealt. Laenuraha abil tehtava töö tellijaks oli linnavalitsus. Tagasisaadud käibemaksuga finantseeriti täiendavalt laenuobjekti, tunnelkollektori peapumbajaama ehitust.

Tartu linna maksuameti direktor Maria Kasendi ütles, et siin on tegemist käibemaksu seadusest tuleva vastuoluga: ühelt poolt pole linnavalitsuse allasutus küll ettevõte, kuid teiselt poolt käsib seadus tal endale võtta käibemaksukohustus. «Oleks hea, kui see oleks üheselt ära otsustatud,» märkis Kasendi. Tema sõnul kaalub maksuamet praegu, kas teha tagantjärele Tartu Veevärgile ettekirjutus käibemaksu tagastamiseks.

Rapla linnale kuuluv Rapla Soojuse AS sai mullu paarsada tuhat krooni käibemaksu tagasi riigilt saadud rahast, mis läks kõnniteede ehituseks. Kui maksuamet revisjoni käigus selle avastas ja käibemaksu tagasi küsis, andis ettevõte maksuameti kohtusse.

Jõgevamaa Palamuse ja Tabivere vallavalitsused on asutanud ASid Palamuse Vallavara ja Tabivere Vallavara, mille kaudu käivad kõik valla majandusasjad. Palamuse Vallavara juhataja Urmas Astel kinnitas, et tegemist on valla asutusega, mis olemuselt on ettevõte ja seega käibemaksukohustuslane. «Oleme ka riigi investeeringult raha tagasi taotlenud,» tunnistas ta.

Tabivere Vallavara juhataja Aare Aunap sõnas, et firma sai käibemaksu tagasi koolivõimla ehituserahast ja maksuamet ei ole seda hiljem vaidlustanud.

«Puudub täpne ülevaade, kui palju omavalitsusi selliseid skeeme kasutab, mida me õigeks ei pea,» lausus maksuameti peadirektor Aivar Sõerd. Tegemist pole tema sõnul otsese maksupettusega, vaid käibemaksu tasumisest kõrvalehoidmisega, kus firma tahab alusetult käibemaksu tagasi saada. Tema sõnul on moodustatud rahandusministeeriumi ja maksuameti töögrupp, et omavalitsuste käibemaksutagastuste kohta ühine seisukoht välja töötada.

Hetkel kuum