ÄP fototoimetus • 31. märts 1999 kell 22:00

Juhatus jätkab võitlust

Kui nende kahe Põhjamaa telekommunikatsioonifirma omanikud -- Rootsi ja Norra riik -- olid tulutult vaielnud 14 ärivaldkonnast tähtsamate jaotamise üle, otsustasid nad lõpuks lepingule alla kirjutada ja jätta see küsimus, mis eelkõige puudutab seda, kumb riik hakkab kandma vastutust põhiliste kasvuvaldkondade, mobiiltelefoni ja interneti arengu eest, juhatuse ja tegevjuhtkonna lahendada.

Uus juhatus ei ole veel paigas. Teada on, et selle esimeheks saab SASi endine tegevjuht Jan Stenberg ning et sinna hakkab kuuluma neli esindajat Norrast ja Rootsist ning veel kaks ametiühingu esindajat kummaltki maalt.

«Poliitilistel põhjustel ei saa me ärivaldkondi määratleda,» ütles Rootsi majandusminister Björn Rosengren, kuid lisas, et edasiste läbirääkimiste seisukohalt on hea, et Rootsil õnnestus juhatusse sisse suruda norralasest peadirektorile Tormod Hermansenile vastukaaluks kaks rootslasest asedirektorit.

Omanike jaoks on üheks raskemaks vaidlusküsimuseks olnud veel Telia ja Telenori väärtuse määramine, mis on aluseks aktsiate jaotumisele. Rootsi riigi nõustaja investeerimispank Goldman Sachs ja Telia nõustaja pank J.P. Morgan hindasid Telia osa ühisfirmas 63--65%, kuid Norra riigi ja Telenori nõustajad hindasid Telia väärtuseks kuni 60 protsenti. Lõpliku omanike kompromisslahendusena jäi Rootsi omandiosaks 60 protsenti ja Norra omandiosaks 40 protsenti.

Uue firma osaline erastamine toimub varasema plaani kohaselt. Mis tähendab, et kolmandik ühisfirma aktsiatest viiakse börsile alates võib-olla novembrist. Uue firma väärtuseks on hinnatud 525 miljardit Eesti krooni. Selle aastane müügikäive küünib 145,9 miljardi kroonini.

Norra kaubandusülikooli rektor Torger Reve soovitab Norra poliitikutel Telia ja Telenori ühinemine katki jätta, sest ta kardab, et selle tagajärjel võib mitme tähtsa ärivaldkonna -- mobiiltelefon, satelliitside, internet -- oskusteave minna Rootsi. Rektor rõhutab, et Telia võitis lahingu, saavutades ühisfirma peakorteri paigutamise Stockholmi. Põhjala on maailmas juhtival positsioonil üliperspektiivses mobiiltelefonivaldkonnas ja kui kogu selle ala arendamine läheb Rootsi, siis känguvad Norras selle ala saavutused, mis on näiteks firmal Simonsen, ennustab rektor.

Reve rõhutab, et Telenor on Norra suurima oskusteabega firma, mis edestab rootslasi sateliit- ja internetiside valdkonnas. Ainult siis, kui nende arendamine jääb Norrasse, suudaks Telenor Teliaga tasakaalu hoida, hoiatab ta.

Autor: ÄP

Hetkel kuum