31. märts 1999 kell 22:00

Kas negatiivne lisaeelarve toob kaasa pensionide vähendamise?

Riigieelarve laekumine on aasta alguses olnud problemaatiline. Põhjus on selles, et riigikogu valimistele mõeldes tegi möödunud aastal Mart Siimanni valitsus liiga optimistliku riigieelarve.

Samuti otsustas Siimanni valitsus tõsta järsult pensione.

Tegelikkus on nüüd selline, et mitmed maksud ei laeku vastavalt eelarves prognoositule. Probleemne on olnud ka sotsiaalmaksu laekumine. See on pingestanud aga pensionide väljamaksmist.

Muidugi saab sotsiaalmaksu laekumise probleemi lahendada seeläbi, et riik võtab pensionide maksmiseks laenu. Teine võimalus on pensionide vähendamine, sest kui ikkagi eelarves piisavalt raha ei ole, siis ei ole ju võimalik ka pensione välja maksta. Sellepärast ma ei välista pensionide vähendamist.

Praegu kehtivad seadused küll välistavad pensioni vähendamise, kui aga olukord on ikkagi väga tõsine ja muud välja- pääsu ei ole, siis pole ka seadused takistuseks pensionide alandamisel -- seadusi saab alati vajaduse korral muuta.

Ei. Kui ma viitasin võimalusele vähendada pensione, siis ma olin tõesti aus. Ja see ausus oli ilmselt oluline, et teadvustada olukorda, kus me Eesti riigiga praegusel hetkel asume.

Tahaksin siiski uskuda, et olukord pole nii hull, et pensione ei oleks võimalik välja maksta. Ma arvan, et pärast kolmikliidu valimisvõitu võivad pensionärid ennast rahulikult tunda. Sellel aastal tahame välja tulla ka uue pensioniseadusega, mis pensionireformi lõpule viib.

Tasakaalus riigieelarve on endiselt valitsuse prioriteet number üks. Esimene suur asi on Eesti praeguse seisundi määratlemine ning kui tasakaalust väljas eelarve tegelikult on. Selge on, et eelarve on tasakaalust väljas, kuid nüüd on küsimus arvudes, tuleb tõsiselt kaaluda negatiivse lisaeelarve vastuvõtmist.

Igal juhul on valitsusel üsna selge tegevusplaan selleks, et eelarve tasakaalu viia ning tagada tõesti maksete laekumine ja selle kaudu pensionide väljamaksmine.

Kui teeme negatiivse lisaeelarve, siis kindlasti ei langeta me õpetajate palka.

Stabilisatsioonireserv peab praeguses majandusolukorras jääma puutumata.

(Debatt on koostatud Mart Laari viimase kuu avalikes esinemistes väljaöeldud mõtetest.)

Hetkel kuum