Peep Sooman • 31. märts 1999 kell 22:00

OÜ Wicom annab majade ostuks odavat laenu

Wicomi pakutud laenu keskmine omafinantseeringumäär on 25 protsenti. Wicomi peadirektor Priit Vilba sõnul on 50 miljoni krooni suurune laenuressurss pärit samadest Luksemburgi pankadest, kes finantseerivad Kodu 2001 eramurajooni ehitamist. «Esimese laenu tahame väljastada veel aprilli jooksul,» kinnitas Vilba.

Vilba sõnul pakub Wicom kuni kümneks aastaks väljastatavat laenu 9--10,5protsendilise intressimääraga. «Kõik sõltub kliendist, näiteks noortele peredele pakume isegi kuni 15protsendilist omafinantseeringut objekti maksumusest,» selgitas Vilba. Püüame olla pankadest paindlikumad, näiteks võib meil olla laenu tagasimakse osa palgast tunduvalt suurem kui pankadel, ütles Vilba.

Tema sõnul kasutatakse esialgset laenuressurssi juba valmis ehitatud, kuid veel müümata seitsme maja ning 17 ridamajaboksi ostjate finantseerimiseks. Loodame need poole aastaga maha müüa, ehk sügiseks normaliseeruvad ka pankade laenutingimused, ütles Vilba. «Meil on pangaga kokkulepe, et teiste projektide majade jaoks me laenu ei väljasta,» lausus ta.

Kodu 2001 naabrusesse uuseramurajooni rajava OÜ Lepiku Kinnisvarahooldus tegevdirektor Kaarel Rohtla tõdes, et naaberprojekti soodsad laenutingimused võivad mõjutada nende poolt rajatava Lepiku küla majade müüki.

«Las nad hakkavad enne laenusid välja andma, eks siis ole näha, kas sooduslaenu tõttu ka mõni maja Lepiku külas müümata jääb,» ütles Rohtla.

Hansapanga eluasemelaenu tootehalduri Kersti Arro sõnul võib Kodu 2001 majade ostuks pakutava laenu omafinantseeringumäär olla niivõrd väike seetõttu, et laenu ei väljasta krediidiasutus. Krediidiasutuste seaduse kohaselt võivad pangad anda laenu vaid kahe kolmandiku ulatuses ostetava objekti maksumusest, selgitas Arro. 50 miljoni krooniga Wicom veel turgu ei mõjuta ega Hansapangale mingit kahju ei tee, hindas Arro võimalust.

Hansapank pakub kinnisvara tagatisel eluasemelaenu 11,2protsendilise intressiga, panga nõutav omafinantseerimismäär on 34 protsenti objekti maksumusest.

Kinnisvarafirma Ober Haus tegevdirektor Hindrek Leppsalu möönis, et sooduslaenu pakkumine annab Kodu 2001 projektile teiste sarnaste projektide ees tuntava eelise.

Ta tõdes, et sooduslaenu pakkumisel võib tekkida olukord, kus teised eramuehitajad nokitsevad veel poolikute projektide kallal, samas kui Kodu 2001 projekt tervenisti müüdud on.

Kodu 2001 eramuprojekti raames on Tallinnas Kloostrimetsas kavandatud ehitada kokku 100 maja või ridamajaboksi, millest on valminud umbes 45 protsenti ning müüdud vaid umbes 20 protsenti.

Pakutavat sooduslaenu väljastab ning kliendiga sõlmib lepingu OÜ Capital Investment Group, mis kuulub Irnesse Kapitalile. Irnesse Kapital kuulub suurärimees Aleksander Kofkinile, kelle viimane suur projekt oli Grand Mercure Hotel Tallinn. Ka OÜ Wicom kuulub osaliselt Kofkini omanduses olevale Irnesse Kapitalile.

Hetkel kuum