4. aprill 1999 kell 22:00

Kantslerite vahetusel poliitilised motiivid

Ajakirjanduse andmetel soovib uus valitsus vahetada välja seitsme ministeeriumi kantslerid ning muuta see ametikoht poliitiliseks.

Äripäev ei toeta ministeeriumi kantsleri ametikoha muutmist poliitiliseks.

Kantsleri lahtilaskmine peab sõltuma tema töö tulemustest, aga mitte sellest, kas minister ja kantsler kuuluvad ühte erakonda või on viimane üldse apoliitiline.

Muutes kantsleri koha poliitiliseks, muudame riigiaparaadi ebastabiilseks ja vähendame bürokraatia efektiivsust. Ei saa olla kindel, et koalitsioonivalitsus on ühtne järgnevad neli aastat. Kui mõni erakond peaks koalitsioonist lahkuma, siis lisaks selle erakonna ministritele peavad ameti maha panema ka kantslerid.

Kantslerite ametikoha politiseerimine suurendab kaadri voolavust, sest kantsleri vahetus võib sundida lahkuma teisi võtmekohtadel töötavaid ametnikke.

Kantsleri väljavahetamine on põhjendatud, kui ministeeriumi aparaat ei tööta efektiivselt, venitab seaduste väljatöötamisega, ametnikud kuritarvitavad neile antud usaldust, priiskavad maksumaksjate rahaga või teevad midagi muud seadusevastast või ebaeetilist. Samuti siis, kui kantsler hakkab töötama ministrile vastu või nad mõnel muul põhjusel ei sobi ühte meeskonda. Eelpool loetletud juhtudel tuleb kantsler välja vahetada võimalikult kiiresti.

Vaadates nimekirja kantsleritest, keda valitsus ajakirjanduse andmetel soovib välja vahetada, siis siin ei saa olla ajendiks kantslerite varasem tegevus.

Põhjendatud on rahandusministeeriumi kantsleri Agu Lellepi vabastamine. Seda eeskätt korruptsioonisarnasele tehingule Ühispanga aktsiatega, kui pank võimaldas Lellepile soodsalt aktsiaoptsiooni. Ühispanga president Ain Hanschmidt on sarnaste optsioonide iseloomustamiseks kasutanud väljendit «kuldsed käerauad».

Maksumaksja raha tuuldeloopimist saab ette heita keskkonnaministeeriumi kantslerile Rein Ratasele. Riigikontroll on keskkonnaministeeriumi allasutustes täheldanud mitmeid selliseid rikkumisi.

Väljavahetatavate nimekirjas pole aga Isamaaliidule sümpaatset majandusministeeriumi kantslerit Margus Leivot, kes on palju silmapaistvamalt ja jõhkramalt maksumaksja raha enda tasku suunanud.

See juba näitab, et kantslerite väljavahetamisega ei soovi uus valitsus parandada kõrgete riigiametnike usaldusväärsust, vaid tegelikult otsitakse võimalusi oma erakonnakaaslaste edutamiseks.

Hetkel kuum