Viktoria Korpan • 4. aprill 1999 kell 22:00

Kroonisaak lillede müügilt

Eesti ühe suurema lilletootja ASi Väst-Agro juhatuse esimees Rein Vaatman tunnistab, et talveperioodil on lilli importida rentaablim kui ise kasvatada. Väst-Agro toob Hollandist ja Taanist sisse potililli umbes 6 mln krooni eest, mis moodustab 60--65% aastakäibest.

Sellest hoolimata ei kavatse Vaatman lillekasvatamisest loobuda. «Kui meil on võimalused toota, kasumit teenida ja pakkuda 30 inimesele tööd, miks siis mitte toota,» seletab Vaatman.

Eesti-Rootsi ühisettevõte AS Väst-Agro alustas 1993. aastal ja 1996. aastani oli pidevalt kahjumis. Vaatamata vähesele mehhaniseeritusele on ettevõtte aastakäive tõusnud 10 mln kroonini ja aastakasum 400 000 kroonini.

Kümnes kasvuhoones kasvab aastas 1,5 miljonit lille, neist 900 000 on tulbid. Enamik tulpidest läheb Rootsi, kus see on praegu moelill. Seoses munadepühaga on nii Rootsis kui Eestis eriti populaarsed kollased tulbid, mis on Väst-Agrost kõik välja ostetud.

«Siseturg on majanduslikus mõttes kasulikum, aga õnnetus on see, et ta ei võta vastu nii palju,» ütleb Vaatman.

Kõige soodsam oleks lilli Venemaale müüa, aga topelttollid takistavad.

Tiheda konkurentsi olukorras üritavad lilleärimehed meelitada ostjat võimalikult laia sordivalikuga.

Hulgifirma Fildora pakub üle 200 liigi lõike-, poti- ja õuelilli. 24 miljoni kroonise aastakäibega ettevõte toob Hollandist, Itaaliast ja isegi Kolumbiast aastas umbes 6 miljonit lille. Selle kogusega saaks kaunistada 1200 Tamula järve kontserti.

Fildora juhatuse liikme Riho Petersi sõnul üritavad nad tuua Eestisse ka eksootilisi lilli, kuigi poed ei julge neid eriti müügile võtta. Ülehomme saabub Hollandist katseks 50 musta tulpi, mille hind on tavalistest tulpidest 5 korda kõrgem. Partii on väike, sest esialgu pole päris kindel, et tulbid ikka mustad on.

Nii kohalikel kui sissetoodud lilledel on oma head ja vead. Importlill on odavam, kohalik lill see-eest värskem ja parem.

Kui Kolumbiast, kus on kõige odavamad lilled, saab 30-40 roosisorti ja Euroopast 100 sorti, siis Eesti lillekasvatajad võivad pakkuda ainult 10-15 sorti roosi.

Tallinna tuntuimas lillemüügikohas, Viru tänaval juba viis aastat tegutsev OÜ Forsel tegeleb imporditud lilledega ainult neli kuud aastas ja ettevõte ei jää kahjumisse just tänu oma kasvatatud lilledele.

«Sisseostetud lilledega on raske läbi lüüa,» sõnab Piia. Ööpäevaringselt töötava lilleboksi päevakäive on kuni 6000 krooni.

«Kõige parem ostja on vene mees,» seletab Piia, «meil on püsikliente, kes ostavad palju kalleid lilli.»

Hetkel kuum