ERA Pank ähvardab kindlustusseltse pankrotiga

ERA Panga saadetud pankrotihoiatustes nõutakse ASA Kindlustuselt 2,9 miljoni ja Nordika Kindlustuselt 0,8 miljoni kroonise nõude täitmist.

ASA Kindlustust esindav vandeadvokaat Leon Glikmann rääkis, et ASA-le esitatud pankrotihoiatuses nõudis ERA Pank 200 000 dollari suuruse käenduskohustuse täitmist, mille põhikohustuse tähtaeg saabub juulis. Glikmanni sõnul ei ole see seaduse mõttes pankrotihoiatus ning ERA Panga juhtkonna tegu on naeruväärne -- hädas proovitakse teisi nurka suruda.

«Ma pole sellise õigusliku pahatahtlikkusega oma töö ajal varem kokku puutunud,» ütles Glikmann. «Me muidugi keeldume ennetähtaegsetest maksetest ja kui nad tahavad kohtukulusid maksta, siis tehku seda.»

Nordika Kindlustuse tegevdirektor Jürgen Vester rääkis, et Nordikale saadetud pankrotihoiatus sisaldab 0,8 miljoni kroonist nõuet, mis oli ERA Pangal kunstlikult tekitatud.

Nordika võlgnes ERA Pangale eelmisel aastal 2,5 mln krooni. Panga moratooriumi alguses anti Eesti Panga ja moratooriumihalduri Veli Kraavi nõusolekul nõue ERA Panga poolt madalama intressiga üle ASile Zuex, kes on ERA Panga suurim võlausaldaja. Esialgu pakkus ERA Panga suuromanik Andres Bergmann krediidi ümbermängimiseks ühte oma firmat, kuid sellega polnud Eesti Pank nõus, täpsustas Vester. «Arusaamatus tekkis sellest, et Bergmann ei pea sõna -- võlgnevuse kustutamise asemel tegi isetegevust, kirjutades juurde viiviseid ja mingisuguseid trahve ligi miljoni krooni ulatuses,» rääkis Vester.

Kindlustusinspektsiooni direktori asetäitja Kaido Tropp ütles, et Nordika ja ASA Kindlustusele saadetud pankrotihoiatused on ERA Panga juhatuse esimehe Jaak Kiikeri tekitatud mull, millel puudub õiguslik alus. «Seaduse järgi saavad kindlustusseltsidele pankroti algatada vaid rahandusministeerium ja kindlustusinspektsioon,» märkis ta.

Kiiker ütles eile, et ASA Kindlustuse vastu ERA Pangal enam nõudeid ei ole, küll on need aga jäänud Nordika Kindlustuse vastu. Nõuete sisu ei soovinud Kiiker kommenteerida.

ERA Panga moratooriumi lõpptähtaeg on täna ning kui panka pole investeeritud 100--120 miljonit krooni, võib Eesti Panga nõukogu taotleda panga pankrotimenetluse algatamist. Eesti Panga infoosakonna juhataja Andrus Kuusmann ütles eile, et Eesti Panga nõukogu koguneb otsuse tegemiseks täna pärastlõunal.

Hetkel kuum