5 aprill 1999

Ettevõtted riskialdistele

Kuue börsiettevõtte -- ASA Kindlustuse, Leks Kindlustuse, Rakvere lihakombinaadi, Kalevi, Optiva Panga ja Tallinna farmaatsiatehase -- omakapital on jäänud mulluste suurte kahjumite tõttu aktsiakapitalist väiksemaks.

Äripäeva arvates muudab omakapitali vähenemine investeerimise neisse firmadesse riskantseks.

Kui vaadata äriseadustikku, siis pole enamiku ettevõtete olukord hull. Selle järgi tuleb omanikel alles siis, kui aktsiaseltsi netovara on väiksem kui pool aktsiakapitalist, ettevõttega midagi kardinaalset ette võtta -- kiiresti lisaraha leida, kaaluda ettevõtte omandivormi muutmist, ühinemist mingi muu firmaga või müüa ettevõte hoopis maha. Ja kui muu ei aita, alustada pankrotimenetlust.

Äriseadustiku põhjal on põhjust muretsemiseks vaid farmaatsiatehase omanikel, sest tehase vara moodustab vaid 16,6 protsenti aktsiakapitalist. Tehase majanduslik seis on kehv olnud pikka aega ning firma poputamisel pole enam suurt mõtet. Kõige parem lahendus on tehase liitmine emafirmaga Grindeks ja sellepärast on väikeaktsionäridel õigem ettevõttest hoiduda.

Omakapitali suhe aktsiakapitali iseloomustab ettevõtet tagantjärele. Sellepärast on investeerimisel oluline analüüsida, kuidas areneb firma lähitulevikus ning spekuleerida, milliseid otsuseid võivad omanikud olukorra parandamiseks langetada.

Eesti Pank peab oluliseks, et omakapital oleks vähemalt sama suur kui aktsiakapital. Optiva Pangal on omakapital aktsiakapitalist ligi viiendiku võrra väiksem. Seevastu on tal Eesti Panga näol tugev omanik. Pole mõeldav, et keskpank laseb Optiva Panga põhja, pigem turgutab seda niikaua, kuni panga müük end ära tasub.

Rakvere lihakombinaadi puhul pole samuti probleem nii suur, sest tema omanik HK Ruokatalo on tugev ega hakka kombinaati müüma ega kinni panema. Pigem on tõenäoline, et sarnaselt mullusega vähendab veel kord aktsiakapitali.

Kalevi omanikel puudub raha, mida paigutada raskustes firmasse, samuti suhtuvad pangad ettevaatlikult kommivabriku krediteerimisse. Firma päästaks omanikuvahetus. Nii võib Kalevi puhul oodata sarnast arengut Rakvere lihakombinaadiga ja ettevõte saab endale lähiajal uue tuumikinvestori.

Ehkki Leks Kindlustuse majandustulemused olid kehvemad kui ASA Kindlustusel, muudavad olukorra Leksile soodsamaks tugevad omanikud, Ühispank ja Swiss RE.

ASA Kindlustusel rahakat omanikku pole, samuti on seltsil likviidsusprobleeme, mis on tingitud valedest investeerimisotsustest. Parim näide on tühi büroohoone Tallinna kesklinnas Stockmanni kaubamaja kõrval. ASA Kindlustuse põhiomanik Leonid Apananski otsib küll firmale ostjat, kuid edutult.

Maailma kogemus ütleb, et kolmandik probleemsetest firmadest osutub tulusaks investeerimisobjektiks.

Hetkel kuum