Kalakonservitööstus kärbub

ASi Winisto tegevdirektor Ivar Adler ütles eile, et väiksematel tööstustel pole raha tootmise ümberkorraldamiseks ja nad ei suuda kaua alla oma hinna toota. «See asi ei kesta enam kaua, alles jääb 2--3 suuremat tööstust,» ütles Adler. «Läänes selliseid konserve ei osteta, nagu me Venemaale müüsime.» Winisto pankrotistus paar nädalat tagasi, sest ei suutnud Vene turu kadumise järel oma toodangule uut turgu leida.

Pärnu kalakonservitehas AS Salmo saatis 180 töötajat osaliselt tasustatavale puhkusele, põhjendades oma käitumist liiga madalate hindadega eksporditurgudel. Kui Salmo Venemaa asemele uusi turge ei leia, siis võib ettevõte juunis töö lõpetada, ütles Salmo nõunik Endel Sarapuu Pärnu Postimehele.

Makratooteid ja preserve tootva ASi Makrill juhataja Peeter Loim ütles, et vaevalt keegi konservitootjatest praeguses mahus aasta lõpus veel töötab. «Venemaa osa niisama ei kompenseeri ja eurooplane meie kalakonservi naljalt ei söö,» ütles ta.

Makrill lõpetas Venemaale müügi eelmise aasta lõpul, kuna risk oli liiga suur ja hinnatase liiga madal. «Oleme leidnud küll uusi turge, kuid Venemaa osa arvel on käive langenud kolmandiku võrra,» ütles Loim.

Kalaliidu tegevdirektor Valdur Noormägi ütles, et Venemaale müüakse praegu vaid toorkala, konserve ei võimalda madal hinnatase müüa. Ukraina turg on Noormägi sõnul elavnenud ja stabiliseerunud, samuti näitab kasvutendentsi Euroopa turg. «Ma ei arva, et konservitööstus hääbub, aga väheneb ta küll kindlasti,» sõnas Noormägi. Mullu eksportisid Kalaliidu 27 liiget toodangut ligi 1,5 mld krooni eest. Vene ekspordi äralangemise tõttu on eelmisest suvest saadik pankrotistunud ASid ETK Pärnu Kalamajand, Läätsa, Viru Rand ja Winisto. Osalise töökoormusega töötab enamik konservitootjatest.

Hetkel kuum