Sirje Niitra • 5 aprill 1999

Kange õlle keeld viib koondamisteni

Tallinna linnas ligi 50 kioskit omava firma Rinder juhatuse esimees Aleksandr Teplov ütles eile, et käibe vähenemise tõttu õllemüügi piiramise korral ei teeni tema 80 müüjat enam isegi mitte alampalka välja ja osa neist tuleb tõenäoliselt koondada.

Teplovi sõnul kaotab ta kange õlle kioskitest eemaldamisega iga kuu kuni 12 000 krooni. ASile Rinder kuuluva 50 kioski kuukäive on kokku 3 miljonit krooni. Rinderi kioskid kauplevad veel ka ajalehtede-ajakirjade, maiustuste, sõidutalongide, karastusjookide, kantseleikauba ja muuga, samas moodustab õllemüük käibest olulise osa. «Inimesel on mugav möödaminnes õllepudel koju kaasa võtta. Samas ma ei usu, et ta nüüd seda poodi ostma läheb,» leidis Teplov. Tema hinnangul võidavad keelust vaid supermarketid, mis suuri koguseid sisse võttes saavad müüa õlut odavamalt.

Õismäel Kullerkupu peatuses müügipaviljoni omava OÜ Paloma K juhatuse esimehe Ain Kutani sõnul moodustab õlu neljandiku paviljoni käibest, millest omakorda enamiku toob sisse just kangem õlu. Alkoholiseaduse jõustumisel jääb Kutani paviljoni praegu müügil oleva 20 õllesordi asemel alles vaid kolm. Samas võib kioskis edasi müüa põhiliselt välismaise päritoluga longdrink'e, imestas Kutan.

Kutani perefirma sai võimaluse kioski püstitamiseks Õismäele tiheda konkursisõela läbimise järel kolm aastat tagasi, rendileping on Haabersti linnaosavalitsusega sõlmitud kümne aasta peale. Paviljon läks maksma 400 000 krooni, lisaks tuli linnaosavalitsuse nõudel kõrvale püstitada 250 000 krooni eest bussiootepaviljon koos piletimüügiga. Kõige selle jaoks võeti pangast laenu. Peale selle sai perekond endale kohustuse koristada ning parandada katki löödud klaase bussipaviljonis. «Ja nüüd võetakse ära osa meie planeeritud sissetulekust,» nentis väikeettevõtja Kutan.

Kui kaupluste tellitud suuremad kogused toovad õlletehased tavaliselt ise kohale, siis kioskid saavad oma kauba hulgilaost. Suurema osa õllesortide müügi keelamine kioskites lööb valusasti ka hulgimüüjate rahakoti pihta. KF Kaubanduse Grupi juhataja Aleksander Fadejev ütles, et põhilise osa klientidest moodustavad kioskid ja kogu kaubakäibest moodustab õlu 70 protsenti. Kui kioskid enam kangemat õlut ei võta, väheneb hulgifirma käive poole võrra, mistõttu jääb kuus saamata kuni 30 000 krooni kasumit. «Oleme töötanud aasta aega, enamik ajast kulus reklaamile ja sidemete loomisele,» nentis Fadejev. Ta lubas ära oodata juuni tulemused ja kui tulud kulusid ei kata, firma hoopis kinni panna.

Hetkel kuum