Võlakirjaturg elavneb suvel

Kristi Malmberg

Seni oli ühe tüüpilise ettevõtte võlakirja nimiväärtuseks 100 000 krooni. Esimesed kaks võlakirja madalama nimiväärtusega emissiooni tegi Swedbank.

Hansapank Marketsi investeerimispanganduse manager Ülo Kallas ütles, et esimeste emissioonide taustal on raske väita, et huvi oli väiksema nimiväärtusega võlakirja vastu suurem, sest tegemist oli rahandusettevõtetele suunatud emissioonidega.

«Praegu on võlakirjade intressid nii madalad, et väikeinvestorite huvi on pigem vähenenud,» nentis Kallas, lisades, et pikemas perspektiivis võib nimiväärtuse alandamine ka väikeinvestorites huvi äratada.

Kallase sõnul pole ettevõtted võlakirjade emiteerimist kui paindlikku moodust laenu saamiseks veel omaks võtnud. Ta lisas, et on näinud ka olukorda, kus võlakirjaemissioonile eelistatakse selgelt kallimat laenupakkumist, kuigi näiteks lühiajalise emissiooni korral pole vaja ka tagatisi. «Samas peaks madalad intressid selle võimaluse nüüd ettevõtete jaoks ahvatlevamaks tegema,» lausus Kallas.

Eelmise aasta lõpus 20% küündinud võlakirjade aastaintressid on praeguseks peaaegu poole võrra langenud.

Mitmeid võlakirjaemissioone teinud Eesti Energia finantsdirektori Sandor Liive väitel on ettevõtte juhtkond juba arutanud järjekordse emissiooni korraldamist ja lähiajal võib see ka toimuda. «Me ei emiteeri võlakirju madalate intresside tõttu, vaid siis, kui meil raha on vaja,» selgitas Liive. Tema hinnangul on võlakirjade emiteerimine lihtsam ja mugavam võimalus kui lühiajalist laenu võtta. Liive avaldas ka lootust, et võlakirjade nimiväärtuse alandamine suurendab investorite hulka.

Kallase sõnul on esialgu huvi emissioonide vastu ettevõtete seas oodatust väiksem ja tundub, et rahaprobleemi tegelikkuses praegu pole. «Vähemalt suuremail ettevõtteil paistavad praegu olevat rahaülejäägid ja seetõttu pole neil vajadust võlakirju emiteerida,» ütles ta. Kallase selgitusel on tavapäraselt ettevõtteil talvel-kevadel rohkem raha ja vajadus võlakirjade emiteerimise järele tekib tavaliselt aasta lõpupoole.

Hetkel kuum