Eesti aktsiaturg rühib ülesmäge

Hoolimata tugevast langusest Venemaa aktsiaturul liikus Tallinna börs eile taas vaikselt ülespoole. ÄP indeks kerkis keskpärases kauplemises, kus börsisüsteemi päevakäive küündis 14,69 miljoni kroonini, 0,77% ja sulgus 356,24 punktil.

Märkimisväärne kauplemishuvi valitseb hetkel börsil vaid kahe likviidsema aktsia, Hansapanga ja Telekomi aktsia vastu. Hüvitusfondi uuest emissioonist tõugatuna pakub neile mõningast konkurentsi vabaturul kaubeldav erastamisväärtpaber.

Viimane oligi eilse kauplemispäeva käibelt enimkaubeldud väärtpaber (4,25 mln kr), tehingute arvult edestas EVPd (40 tehingut) vaid Hansapanga aktsia ja sedagi vaid 4 tehinguga. Omanikku vahetas eile 14,2 mln EVPd ehk siis ca 14% Hüvitusfondi emissiooni kogumahust.

On selge, et välisinvestorite huvi paeluvad eeskätt kaks turu liideraktsiat. Praeguste käivete juures pole tõsisemast läänesuunalisest huvist siiski põhjust rääkida. Balti ja Vene regiooni aktsiaturgude üldist tausta arvestades, peab tunnistama, et Tallinna börsil hetkel valitsev tasakaal on üpris õrn ja välisinvestorite otsustav liikumine ühes või teises suunas kõigutaks turgu tugevasti.

Et olukord mitte rahulik pole näitab kasvõi Venemaa atsiaturu eilne 4,7protsendine põrumine. Põhjuseks lääne investorite positsioonide sulgemine, tingituna jätkuvast sõjategevusest Jugoslaavias ja Veemaa ning IMFi kõneluste ebamäärasest seisust.

Ümbritseva keskkonna muutumatuna püsides on Eesti aktsiaturg siiski küllalt perspektiivikas. Hansa Investmentsi raporti kohaselt võiks Telekomi aktsia normaalne hind olla 115 krooni tasemel. Ilmselt ta sinna lähipäevil ka liigub, sest Telekomi liikumist dikteeriv Londoni börs kauples aktsiaga eile õhtul juba 114 kr tasemel.

Lühemas perspektiivis sõltub küllalt palju ka pankade ja loomulikult ka teiste ettevõtete I kvartali majandustulemustest, mis paari järgmise nädala jooksul peaks selguma hakkama.

Hetkel kuum