Kaubanduskoda suretab EVEA

«Kaubanduskoda värbab jõuliselt väikeettevõtjaid, sest küsimus on rahas,» ütles eile EVEA president Indrek Stahl. «Euroopa Liidu eelarves on Eesti väikeettevõtluse toetamiseks järgmiseks viieks aastaks ette nähtud miljardeid kroone.»

Oleme valmis EVEAst lahkuda soovivad väikeettevõtjad üle võtma, sest pakume niigi suuremas osas väikeettevõtetele suunatud teenust, ütles eile kaubanduskoja peadirektor Mart Relve. «Ma ei soovi EVEA kadumist, kuid olen valmis väikeettevõtjatele eraldi sektsiooni moodustamiseks kojas,» lisas Relve. «EVEA kadumine ei mõjuta Eesti ettevõtluskeskkonda.» Kaubanduskojal on liikmeid 2500, EVEA-l alla 500.

Kaubanduskoja juhatuse liikmeks pürgiv ASi Mainor peadirektor Andrus Kaldalu ütles, et tema ei näe EVEA-l tulevikku, sest kaubanduskoda suudab väikeettevõtjatele pakkuda EVEAst paremat teenust.

«Kaubanduskoja aastaeelarve on ligi 15 miljoni krooni, EVEA üle viie korra väiksem eelarve tuleb samal ajal raskustega täis,» ütles Kaldalu. «Praegu tahab iga inimene oma raha eest maksimumi saada.»

Eesti suurettevõtjate assotsiatsiooni juhatuse esimees Aadu Luukas ütles, et kui väikeettevõtjad ei leia oma organisatsiooni jalule tõstmiseks aprillikuisel üldkogul üksmeelt, siis tuleb neile moodustada sektsioon kaubanduskoja juures. Väikeettevõtjad on Luukase sõnul Eesti kõige rohkearvulisemad tööandjad, keda ei tohi jätta organiseeritud toetuseta. «Kui igaüks Eesti rohkem kui 27 000 ettevõtjast paneks välja sada krooni, moodustuks EVEA ülalpidamiseks küllaldane eelarve,» lisas Luukas.

Paljud EVEA liikmed polnud eilseks tasunud tänavust liikmemaksu, sest nad kahtlesid organisatsiooni mõttekuses.

«Ootan, et aprilli lõpus toimuv aruandekoosolek annab vastuse, kas EVEA jätkab või likvideeritakse,» ütles ASi Krissan juht Urmas Teeorg. «Senikaua ma liikmemaksu ei maksa.»

Indrek Stahli sõnul on EVEA allakäigus süüdi eelmised tegevjuhid Ain Noormägi ja Kersti Kraas. «Assotsiatsioon ei ole aasta jooksul oma liikmetele piisavalt pakkunud, sest tegevjuhid jätsid oma töö tegemata,» ütles Stahl.

Stahli sõnul kuritarvitasid mõlemad eksjuhid oma ametipositsiooni EVEAs isikliku karjääri hüppelauana. Ain Noormägi töötab praegu koolitusfirmas EKE Ariko juhtivkonsultandina. Pool aastat EVEA tegevjuhina töötanud Kersti Kraas asub lähiajal tööle Eesti ekspedeerijate assotsiatsiooni tegevjuhina.

Noormägi ütlusel on hoopis Stahl vastutav EVEA allakäigu pärast. Stahl üritas muuta assotsiatsiooni rikkamate väikeettevõtjate eliitklubiks, mis pärssis organisatsiooni arengut, märkis Noormägi.

«Kui ma alustasin 1996. aastal tegevjuhina, oli EVEA-l 121 liiget, kui ma eelmisel aastal lõpetasin, oli liikmeid kolm korda rohkem,» ütles Noormägi.

«Praegu liikmete arv väheneb,» lisas Noormägi. «Stahli valitud teel pole mõtet jätkata.»

EVEA volikogu liikme, ASi Gatsby juht Jaanus Glaase ütles, et kogu süüd tegevjuhtidele veeretada pole õiglane. Tema sõnul võivad EVEA-le saatuslikuks saada volikogu töövõimetusest tingitud juhtimisvead ja sisevastuolud, mis segavad osalemist riigi ettevõtluspoliitika mõjutamisel.

«EVEA viivad põhja sisevastuolud ja ennasthävitav konkurents teiste ettevõtlusorganisatsioonidega,» lisas Glaase.

Indrek Stahl moodustas EVEA päästmiseks initsiatiivgrupi, mis peab 14. aprilliks valmistama volikogule EVEA järgmise kolme aasta tegevuskava. Stahli sõnul tuleb aprilli lõpuks toimuval üldkogul valida senisest 13liikmelisest vähemaarvulisem volikogu ja ametisse kinnitada uus tegevjuht.

EVEA tegevjuhi kohale kandideerib Stahli poolt initsiatiivgruppi kutsutud ASi Irnesse Kapital juhatuse esimees Teet Kurs. «Seni, kuni EVEA-l on kas või kaks liiget, on assotsiatsiooni surmast vara rääkida,» lisas Stahl.

Hetkel kuum