6 aprill 1999

Pro Kapitali ärikeskus laieneb

asukoht: Tallinn Narva mnt 13a

tellija: AS Pro Kapital

peatöövõtja: AS FKSM

alltöövõtjad: AS Clik, AS Paip, OÜ Elwo, AS Paide MEK, OÜ Fram Ehitus, AS Lindrem

arhitektuurne lahendus: Gino Tamini

peaprojekteerija: AS EA Reng

ehitusjärelevalve: AS EA Reng

ehituse kestus: november 1997--detsember 1998

ehitusalune pind: 954 m²

üldpind ja kasulik pind: 3779 m² ja 3273 m²

hoone maht: 15 480 m³

elamispind: 728 m²

kuurent (käibemaksuta): poepindadel 160 kr/m² ja kontoripindadel 150 kr/m²

korterite hind: 15 500--17 000 kr/m²

ehitusmaksumus (käibemaksuta):

33 miljonit krooni

Pro Kapital võttis vana tööstushoone ümberehitusest maksimumi ja on oma Narva mnt ärikeskuse teisest etapist müünud või rentinud kõik pinnad.

Majast on arhitektuuriliselt ja ehituslikult maksimum välja pigistatud, ütleb Pro Kapitali peadirektor Andrus Laurits Narva mnt 13a renoveerimist kommenteerides. «Selle hoone puhul polnud vahet, kas see oleks olnud uusehitus või vana renoveerimine, nagu meie tegime,» märgib ta. «Välja oleksime selle müünud nii või teisiti, sest asukoht on soodne, kasutada on hea parkla ja territooriumi valvatakse.»

Ümberehitusega hoidis Pro Kapital kokku ehitise struktuuri osas ja kulutas rohkem lõppviimistlusele. «Uusehituse puhul oleks siselahendusest muidugi parem ülevaade olnud,» möönab Laurits. «Olemasolevatele struktuuridele ehitamine seab oma piirangud.»

Hoone arhitektuurse osa autor itaallane Gino Tamini on öelnud, et soovis sisehoovis teha midagi waltdisney'likult mängulist, et saavutada kontrastiks Narva mnt klaasistele külmadele büroohoonetele lihtne ja armas kodumaja tüüpi hoone. Akende esialgset kuju on vähendatud.

Hoone koosneb kolmest pastelses toonis plokist, mis pole väljast eristatavad. Ehituse käigus lisandunud pööningukorrusel on katuseaknad, ühes majaosas paikneb 11 korterit.

Narva mnt 13a kuulub Pro Kapitali ärikeskuse II etappi, mille ehitus oli kavandatud koos I etapiga Jõe 2a ja 2b, kuid algas pärast I etapi õnnestumist. Esimese korruse äripinnad pole nii atraktiivsed kui Narva mnt 13, kuid teenindus- ja poepinnad on kõik müüdud või renditud.

Pro Kapitalil on kavas välja ehitada III etapp, ca 10 000 m² ärihoone Jõe tn 4a, mis tuleb kõrvalasuvale krundile.

tellija | andruslaurits | Andrus Laurits | ASi Pro Kapital peadirektor

Lähtusime hetkenõudlusest kvaliteetsete, kuid mitte väga kallite kontoripindade järele. Soovisime teha optimaalselt kasuliku asja -- mis oli võimalik teha, selle me enam-vähem saavutasime.

Sisehoovis asuv Narva 13a pole tänavale nähtav ja seetõttu eksklusiivset arhitektuuri me ei nõudnud. Varasemast hoonest jäid praktiliselt vaid seinad püsti.

Oli teada hoone maa-aluse pinna suurus ja see, mitu korrust saab peale ehitada. Hoone mahust ja pindalast lähtuvalt kujunes ruumide jaotus. Soovisime maksimaalselt ära kasutada olemasolevaid struktuure.

Ehitusaega pikendas meie vastutulek tulevastele ostjatele ja rentnikele, kellele tahtsime pakkuda siseseinte planeerimiseks avatud pindu. Kliendi maitset on võimatu ette ennustada ja seetõttu kujunes ruumipaigutus nende näpunäidete järgi.

Ehitaja tööd hindan neljaga. Mõni probleem vajab veel lahendamist, näiteks on fassaadi värv ebakvaliteetne.

ehitaja | margusrandmae | Margus Randmäe | ASi FKSM projektijuht

Vana tootmishoonet ümber ehitades tugevdasime vahelagesid, talastikku ja poste ning ehitasime peale ühe korruse ja katusekorruse. Osaliselt lammutasime maja seest täiesti tühjaks, välisseintest säilis kaks kolmandikku ja vahelagedest kolmandik.

Ehitus polnud eriti keeruline, kuid neljal erineval ajal ehitatud vana maja ümbertegemine oli tülikas ja tõi kaasa päris palju üllatusi, mis nõudsid lisatöid. Näiteks selgus kevadel ilmade soojenedes, et ühest vahelaest tilgub õli. Talviste uuringute ajal oli õli tahkunud ja endast märku ei andnud. Seetõttu tuli vahelagi ära lõhkuda ja uus valada.

Sedamööda, kuidas maja välja müüdi, tuli omanike järgi muuta ruumide siselahendusi. Ventilatsiooni polnud esialgu ette nähtud, see pidi välja ehitatama omanike ja rentnike soovil, kuid neid tuli kogu aeg juurde ja lõpuks otsustas tellija ventilatsiooni korraga kompleksselt välja ehitada. Lisatööd pikendasid ehitustähtaega ligi neli kuud, kuid tellija suhtus sellesse mõistvalt.

Hetkel kuum