Väinu Rozental • 7. aprill 1999 kell 22:00

Ärimees ihkab poliitikuks

Neinar Seli leiab ise, et pere seisukohast oleks riigikokku minek nelja aasta pärast olnud mõistlikum. «Lapsed on praegu selles eas, kus vajavad väga isa,» räägib Seli. Justkui selle tõestuseks helistab kahetunnise vestluse ajal mitu korda 9aastane Kristo ja nõuab tungivalt, millal issi koju tuleb.

Tallinna pere ei koli. Elama hakkab Seli Tallinnas oma Viimsi poolsaarel asuvas paar miljonit krooni maksvas eramus, kus soolaleivapidu veel pidamata. Tallinna ja Tartu vahet sõidab ta talvel Jeep Chrysleriga ja muul ajal Mercedesega.

«Poliitika on nagu äri, kui oled karusselli peal, siis ei oska enam maha hüpata,» põhjendab Seli poliitikas jätkamist. Olulise tõuke selleks andis paari aasta tagune võimuvõitlust Tartus, kui Seli jäi linnapeakohast ilma. «Tuli hakata teise skeemi järgi treenima,» näitlikustab endine spordimees Seli.

Mitmed Seliga ärilisel pinnal kokku puutunud inimesed on kurtnud tagantjärele pettasaanu tunnet. Seli ei ole sirgjooneline ja jätvat kokkulepped häguseks, nii et mõlemale poolele jääb oma tõlgendamisvõimalus.

«Minu ärikreedo on mitte olla teistele võlgu,» rõhutab Seli. «Pigem las olla teised mulle võlgu, kuigi elu näitab, et isegi nominaali tagasi nõudes saad vaid vaenlasi juurde.»

Seli kauaaegne äripartner, ASi Veland nõukogu esimees Veljo Ipits iseloomustab koolivenda kui teerulliefektiga meest, kes surub alati oma tahtmise peale. «Meil on ette tulnud eriarvamusi,» tunnistab Ipits. «Kui tuleb aga tegemist teha kellegi kolmandaga, olema alati seljad vastamisi seadnud.» Seli ja Ipits alustasid ühist äritegevust 1988. aastal, mil nad asutasid Tartus esimese kaubandus-teeninduskooperatiivi Figaro.

Seli möönab, et tema isik oli 1996. aasta kohalike valimiste kampaania ajal nn Tartu ärimeeste spordiklubi tekke tõukejõuks. Ent klubi lagunes.

Spordiklubi liikme, ASi Rand & Tuulberg Grupp nõukogu esimehe Aivar Tuulbergi sõnul ei olnud neil tol ajal Seliga tegelikult mingit vimma ega vastuseisu. «Spordiklubi lagunes samal päeval, kui see asi välja öeldi,» muigab Tuulberg ja loodab, et Seli lähedalolek võimule avaldab positiivset mõju Tartu ärikliimale.

«Poliitikasse sukeldumine on Selile väljakutse,» ütleb ASi Alexela Oil juhatuse esimees Juhan Kolk, kes samuti kuulus spordiklubisse. «Küllap ta ammendas ennast äris, mis iseenesest on ju igav tegevus.»

«Ta unistab lisaks ärimehe tuntusele poliitilisest tunnustamisest,» leiab Veljo Ipits. OÜ Hotell Pallas juhatuse esimehe Verni Loodmaa sõnul on Seli jaoks tõenäoliselt oluline, et ta saab tulevikus ennast nimetada eksriigikogulaseks.

Seli hästi tundvad inimesed ei välista, et olulise tõuke Selile poliitikas edasi rühkida on andnud Toomas Savi karjäär. Seli ja Savi rivaalitsemisest räägitakse Tartus vaid vihjamisi. Seli nimetab Toomas Savi, kes 11 aastat tagasi mängis tema pulmas isameest, heaks perekonnatuttavaks. Savi kommentaar on lühike: «Ei vasta tõele, et mina Seli poliitikasse tirisin ja jutul lõpp.»

Eelmistel riigikogu valimistel 1995. aastal toetas Seli Reformierakonna valimiskampaaniat 135 000 krooniga. 1996. aasta kohalikud valimised läksid talle maksma 100 000 krooni. Tänavu pani ta riigikogu valimistel mängu 20 000 krooni isiklikku raha.

Neinar Seli ei oska hinnata oma varanduse väärtust. «Ehk jääb selle kokkuarvutamiseks aega näiteks siis, kui opositsioon riigikogu ees väga igavalt esineb,» lubab Seli. Eelmise aasta tuluna deklareeris ta nagu varemgi miljon krooni. Seli sõnul on tema väärtpaberiportfell võrreldes börsi hiilgeajaga vähenenud vähemalt poole võrra.

Oma esimeseks suuremaks investeeringuks, maja ehitamiseks Tartus Tammelinnas, kogus Seli raha 80ndate aastate keskpaigas nn spekuleerimisega. Suurem tulu tuli 90ndate aastate algul valuutatehingutest, arvutitehnika ja naftaproduktide vahendamisest ning autoärist. Seli ei salga, et ta on saanud USAst kopsaka päranduse.

«Alates kohalikest valimistest olen oma firmade otsesest juhtimisest tagasi tõmbunud,» räägib Seli. Tema põhifirmat ASi Rondam juhib noorem vend Anti.

Neinar on ärisse tõmmanud ka oma ligi aasta vanema venna Neeno ja isa Anto, kes tegelevad turvaseadmeid pakkuva firmaga ASiga Selko Security.

Seli on endine vasaraheitja. Pallimängude, suusatamise ja tennise kõrval on ta kahel viimasel aastal ilma spetsiaaltreeninguta võitnud Eesti meistrivõistlustel vasaraheites pronksmedali. «See ei näita minu tugevust, vaid vasaraheite madalat taset,» ütleb Seli.

Riigikogu praeguses koosseisus heidavad hästi vasarat kolm tursket meest: olümpiapronks Jüri Tamm, Vootele Hansen ja Neinar Seli.

SÜNDINUD

1959. aastal Tartus

HARIDUS

lõpetanud Tartu 5. keskkooli ja Tartu ülikooli keha-kultuuriteadus-konna cum laude

PERE, HOBID

abielus, kaks tütart ja poeg; hobideks sport, kalapüük ja jahilkäik, mitmekordne Eesti meister vasaraheites

KARJÄÄR

1981--1987 TÜ kehakultuuriteaduskonna õppejõud

1984--1987 TÜ spordifüsioloogia kateedri statsionaarne aspirant

1987--1992 TÜ treeninguprotsessi uurimise labori teadur

1987--1994 TÜ spordibaaside juhataja

1990 bioloogiakandidaat

1993 kuulus Tartu Kommertspanga likvideerimiskomisjoni

1993 ASi Rondam juhatuse esimees

1996 Tartu linna volikogu liige, Reformierakonna fraktsiooni esimees

1996 Reformierakonna Tartu regiooni esimees

1999 riigikogu asendusliige, keskkonnakomisjoni liige

Hetkel kuum