Kadi Heinsalu • 8. aprill 1999 kell 22:00

Raamatukoopia eest 800 000 krooni

Kaks aastat tagasi võttis Silver Karlson oma firma OÜ Karlson Konsultatsioonid maksuametis käibemaksukohustuslaseks, «tellis» ühelt offshore-firmalt turu-uuringu endiste SRÜ riikide seaduste ja firmade kohta ja maksis oma jutu järgi selle kinni.

Väidetavalt soovis üks Iiri kindlustusfirma seda uuringut ära osta, lubades töö eest 4,5 miljonit krooni, kuid alles aasta pärast. Käibemaks tehingult tuleb seaduse järgi sel juhul tagasi maksta juba enne, sest teenuse eksport on maksustatud 0protsendilise maksumääraga.

Maksuameti peadirektori Aivar Sõerdi sõnul on see tüüpjuhtum, kus seaduse sõnastust pettuseks ära püütakse kasutada.

Maksupettuste uurimise grupil õnnestus leida Inglismaalt «turu-uuringu» aluseks olnud raamat ja pettus kukkus läbi.

Politseitöötaja võtab lauasahtlist raamatu ja pakub võrrelda Karlsoni mahuka turu-uuringuga. Need on täiesti identsed, üks on lihtsalt teise koopia.

Sama noormees sai mõne aasta eest analoogse trikiga riigilt tagasi 500 000 krooni. Politsei andmetel pole see üksikjuhtum. Raamatukoopia ideed on Eestis kasutatud kümnel korral. Niidiotsad viivad ühe siinse välismaalaste ärikonsultatsioonifirmani, kes saavat endale osa väljapetetud rahast.

Kuni maksupettuste uurimise grupp polnud leidnud turu-uuringu originaali, oli asi tõsine. Aasta kestnud kohtuprotsess halduskohtus lõppes Karlsoni firma võiduga, sest maksuameti otsus käibemaksu tagastamata jätmise kohta polnud korrektselt vormistatud.

«Juba aasta otsa kaebavad maksuameti peale, et maksuamet on nii vastik, et ei taha maksta 800 000 selle suurteose eest,» muigab maksupolitseinik. Raamat ise maksab Inglismaal 69--80 dollarit. «Siin on rikutud ka autoriõigusi,» lisab ta.

Uuringutefirma Saar Poll OÜ juhataja Andrus Saar hakkas lugu kuuldes kõva häälega naerma, sest 4,5 miljoni kroonise maksumusega turu-uuring on kõvasti üle pakutud. Selline töö ei ole tema sõnul jõukohane ühelegi Eesti firmale. Mahukamate uuringute eelarve Eestis on miljoni krooni ringis. «Neli miljonit -- siin on vaid mõni turu-uuringufirma, kelle aastakäive on nii suur,» räägib Saar.

Maksunõunik Enn Roose, kes kaitseb kohtus Silver Karlsonit, ei saa kliendi loata asjade seisu kommenteerida. Pealegi on kohtuasi pooleli, rõhutab Roose. Tema sõnul on maksuamet ületanud seadusega etteantud voli ja avaldanud andmeid maksumaksja kohta temalt luba küsimata. Maksukorralduse seaduse järgi saab luba küsimata avaldada andmeid vaid maksuvõlgade kohta, meenutab ta.

Hetkel kuum