Silva Männik • 8. aprill 1999 kell 22:00

Ühiskindlustuse päästavad rootslased

Kindlustusinspektsiooni direktori asetäitja Kaido Tropi sõnul kirjutati eile alla lepingule, millega üks Rootsi investeerimisfirma ostab OÜ-le Sigmaleta kuuluvad 82% Ühiskindlustuse aktsiatest. Rootsi investori nime Tropp avalikustada ei soovinud.

Uus omanik plaanib hakata tegelema peamiselt kaupade ja veostega seotud kindlustusliikidega, märkis Tropp. Selleks investeerivad nad Ühiskindlustusse kuni 20 miljonit krooni. Tropi sõnul peaksid uute omanike poolsed rahalised sissemaksed olema tehtud järgmiseks teisipäevaks.

«Kui taastatakse nõutav omakapital ning tasutakse kõik võlad, võib Ühiskindlustus tegevust jätkata,» rääkis Tropp. «Tundub, et uus omanik saab sellega hakkama.»

Ühiskindlustuse kohustused ulatuvad Tropi sõnul umbes 6 miljoni kroonini, seltsi omakapital peab olema vähemalt 5 miljonit krooni. Juhul kui uued omanikud soovivad taastada ka seltsi liikluskindlustuse litsentsi, on omakapitali alampiiriks 10 miljonit krooni.

Ühiskindlustuse juhatuse esimees Tõnu Pihlak eile telefonikõnedele ei vastanud.

ASi Epeks juhatuse liige, endine Ühiskindlustuse juhatuse esimees Tarmo Kõuhkna rääkis, et Sigmaleta on Epeksile enamuse aktsiate osturahast veel võlgu. Sigmaleta on tundmatu Lõuna-Ameerika taustaga firma, kellele Epeks müüs jaanuaris 82% Ühiskindlustuse aktsiatest. Muid kohustusi Ühiskindlustusel endiste omanike ees Kõuhkna sõnul ei ole. Sellest aastast pole Epeks enam ka Ühiskindlustuse klient.

Eesti rahvusvaheliste autovedajate assotsiatsiooni TIR-osakonna juhataja Lauri Lusti ütles, et veosekindlustusega tegelevaid firmasid on praegu Eestis piisavalt.

Lusti avaldas kahtlust, miks peaksid kliendid oma praegustest seltsidest uude, äsja raskustest väljunud seltsi ümber kolima.

Transpordikindlustusele orienteeritud Inges Kindlustuse juhatuse esimees Voldemar Vaino rääkis, et turu uustulnuk saab juba kindlat seltsi omavat klienti üle meelitada peamiselt vaid madalamate hindadega.

«Kui nad aga dumpingu teed peaksid minema, lõpeb see alati kõigi jaoks kurvalt.» ütles Vaino. «Uuel tegijal peab edukaks tegutsemiseks olema alguses raskesti saavutatav tugev edasikindlustussüsteem, klientide usaldus ja oskusteave, siis leiaksid nad väikeses Eestis ka turgu.»

Hetkel kuum