11. aprill 1999 kell 22:00

Rootsi suurosanik SEB toob Ühispanka uusi tooteid

SEB Baltic Holdingu president Mats Kjaer ei soostunud täpsustama, milliseid teenuseid SEB plaanib Ühispangas juurutada. Kindlustustoodete arendamise osas ütles Kjaer, et 40 protsendi ulatuses Ühispangale kuuluva Leks Kindlustuse eest peab hoolt kandma. «Müüa me seda kindlasti ei kavatse, osalust suurendama ka ei pea,» lisas ta.

Kjaer lausus, et Ühispank jääb edasi jaepangaks ja ei orienteeru peamiselt ettevõtetele, nagu SEB Rootsis. «Ühispank on universaalpank, me kavatseme seda suunda hoida ja arendada,» kinnitas Kjaer.

Kommenteerides SEBi järelauditit Ühispangas, mille käigus kanti laenuportfellist sadakonna miljoni krooni eest täiendavalt laene maha, tunnistas Kjaer, et see oli SEBi nõuanne. «Paljud firmad, kelle laenud provisjoneeriti, maksavad laene seni tagasi, kuid on alati parem hinnata rohkem alla kui vaja,» tõdes ta.

Kjaer ütles, et kunagi ei saa öelda, et pank oleks halbadest laenudest täiesti puhas, kuid praegu on riskitase stabiilne ja madal. «Siiski võib olukord kiiresti muutuda, kunagi ei tea ette,» lisas ta.

«Kui on vaja, provisjoneerime veel, kuid praegu küll sellist võimalust ette näha pole,» lausus Ühispanga president Ain Hanschmidt.

Johan Lind, kes praegu tegeleb SEBi New Yorgi filiaalis kauplemisega, hakkab Ühispanga juhatuse liikmena ning asepresidendina riske juhtima ja Kjaeri sõnul saab tema ametinimetuseks finantsjuht. «Panga riskid, bilanss, intresside juhtimine -- kõik see saab Lindi tööks,» rääkis Kjaer. Ta lisas, et kindlasti ei saa Lindist Hanschmidti asendajat, pigem nõuandja.

Hanschmidt ütles, et kindlasti sekkub Lind ka tema töösse, kuid presidendi asetäitjat temast ei saa. «Lembit Kitter on mu esimene asetäitja,» lausus ta. Hanschmidti sõnul on Ühispanga riskijuhtimise valdkond praegu Margus Schultsi kätes, seoses Lindi tulekuga saab Schults teised ülesandeid.

Ühispanga väikeaktsionär, kes oma nime ei soovinud avalikustada, ütles pärast koosolekut, et temale meeldib idee tuua panga juhatusse rootslane, sest see lisab oskusteavet. «Samas ei taha ma küll, et pank üleni rootslaste meelevalda satuks,» sõnas ta.

Laupäevasel üldkoosolekul valisid aktsionärid pangale uue nõukogu, kuhu kuuluvad kõik endised nõukogu liikmed, ainult SEBi esindajad Lars Gustafsson ning Rutger Blennow vahetusid Mats Kjaeri ning Monica Canemani vastu. Samuti tehti tulenevalt uuest krediidiasutuse seadusest muudatused Ühispanga põhikirjas. Aktsionärid kinnitasid ka majandusaasta aruande ja panga 383 miljoni krooni suuruse kahjumi.

Autor: Sten A. Hankewitz

Hetkel kuum