ÄP fototoimetus • 11. aprill 1999 kell 22:00

Soome vikerkaare all

Peaministriks saab taas Paavo Lipponen. Rahandusministrina jätkab Koonderakonna liider Sauli Niinistö, ka välisministri Tarja Haloneni, kes on Ahtisaari kõrval tõusnud sotside peamiseks presidendikandidaadiks, jätkamist peetakse enesestmõistetavaks. Teiste ministriportfellide jagunemisel toimub muudatusi, kuid tõenäoliselt jätkab nende hulgas ka üks sõltumatu, Kalevi Hennilä, kes põllumajandusministrina on head tööd teinud. Uus valitsus on lõplikult koos 15. aprilliks.

Valitsuse kokkupanekul on Lipponen eelistanud seega vanu koostööpartnereid. Keskerakonda järjekordselt valitsusest välja jättes tõi ta põhjenduseks kahe erakonna programmilised erimeelsused, kuigi Keskerakond peaks poliitiliselt sotsidele lähemal seisma kui parempoolne Koonderakond. Osa Soome vaatlejaid vihjab aga sellele, et Lipponeni suhted Sauli Niinistöga laabuvad lihtsalt paremini kui Esko Ahoga.

Programmiläbirääkimised ei ole olnud kerged. Palju vaidlusi on tekitanud kapitali ja aktsiatulude maksustamise küsimus, samuti tuumaenergiaga seonduv. Endiselt on päevakorras sotsiaaldemokraatide valuküsimused tööpuudus ja vananeva elanikkonna enneaegse pensionile saatmise vältimine, samuti sotsiaalsüsteemi reorganiseerimine, eluasemepoliitika ning riigimajanduse arendamine.

Praeguse valitsusega võrreldes tuleb muudatusi parteide kohtade jaotuses. Kui varem oli sotsiaaldemokraatidel seitse ja Koonderakonnal viis ministrikohta, siis nüüd saab kumbki kuus kohta, kui uus valitsus alustab 18liikmelisena. Kui ministrikohtade arv kasvab plaanide kohaselt edaspidi praeguselt 18-lt 20-le, tõuseb suurimate parteide ministrite arv seitsmele. Kaks uut ministrikohta on kavas luua rahandusministeeriumi ja välisministeeriumi alla. Uuendust põhjendatakse ministrite suure töö- ja reisikoormusega.

Ministrikohtade jagamine ei ole läinud valutult. Näiteks Roheliste liit pole sugugi rahul sellega, et vaatamata võrdsele valimistulemusele Rootsi rahvaparteiga saavad nad vaid ühe ministrikoha tolle kahe vastu.

Autor: ÄP

Hetkel kuum