Kristi Malmberg • 12. aprill 1999 kell 22:00

Reform peidab sponsoreid

Eile avalikustatud Reformierakonna ametlikus, 5 miljoni krooni suuruses valimiseelarves on näidatud 2,1 miljoni krooni allikana OÜ R-Hooldus, mis asub erakonna peakorteriga samal aadressil Tallinnas Tõnismäel.

Mitu poliitikut teistest erakondadest ütles eile, et sellise kummalise firma taga on ilmselgelt need sponsorid, kes ei soovi oma nime seostamist avalikult Reformierakonnaga. Avalikult ei soovi erakondi toetada näiteks pangad.

«Seostada OÜd R-Hooldus mingite hämarate tehingutega on alusetu,» märkis Reformierakonna peasekretär, keskkonnaminister Heiki Kranich eile. Ta ütles, et OÜ R-Hooldus on loodud Reformierakonnale täiendava tulu teenimiseks ja 2,1 miljonit krooni tuli osaühingu ettevõtlustegevusest. Kranich ei soovinud täpsustada, millisest ettevõtlustegevusest.

Osaühingu juhatusse kuuluvad Siim Kallas, Märt Rask ja Andres Lipstok, lisas ta. Ettevõtte osakud kuuluvad Kranichi sõnul täies mahus Reformierakonnale.

Äriregistri andmetel on firma registreeritud 21. mail 1998 ja selle tegevusalad on seminaride korraldamine ja kinnisvara hooldus. Firma põhikapital on 40 000 krooni.

Mitu küsitletud reformierakondlast väitid eile, et nad ei oska R-Hoolduse kohta midagi öelda, sest valimisrahast omab ülevaadet Kranich.

Kokku toetasid firmad Reformierakonda 2,4 mln ja eraisikud 1,9 mln krooniga. Riigieelarvest jõudis Reformierakonna valimiseelarvesse 766 773 krooni ja liikmemaksudest laekus 24 873 krooni.

Suurim eraisikust Reformierakonna toetaja on USA noor ärimees Morgan Hammerbeck, kes lisas erakonna valimiseelarvesse 360 000 krooni. Reformierakonna valimiskampaania ühe korraldaja Tõnis Konsi sõnul on tegemist sama ettevõtjaga, kes aprilli algul ostis Lääne-Virumaal asuva Rägavere mõisa.

«Kuna ta kavatseb end pikemalt Eestiga siduda, on ta huvitatud sellest, et Eestis oleks normaalne majanduskeskkond ja selle tekkimist saab ta enda hinnangul soodustada Reformierakonna toetamisega,» selgitas Kons, kes samuti ei teadnud midagi OÜ R-Hoolduse taustast.

Lisaks on ärimeestest erakonda toetanud endine hansapankur Hannes Tamjärv, ehitusettevõtja Priit Vilba, kaubandus- ja tööstuskoja juht Toomas Luman, Tartu õlletehase juht Tarmo Noop, IT Koolituse omanik Henn Sarv ja ASi Rondam nõukogu esimees Neinar Seli.

Peale Reformierakonna esitasid eile valimiskomisjonile oma valimiseelarve Ühendatud Rahvapartei, Sinine erakond ja Maarahva erakond. Ülejäänud lubasid oma valimisaruanded esitada täna.

Hetkel kuum