12. aprill 1999 kell 22:00

Sillamäe sadamale 3 mln tonnise käibe prognoos

ASi Silmet Grupp juhatuse esimees Tiit Vähi ütles eile, et eelprojekti kohaselt on sadama rajamine tehniliselt võimalik ja sadama kui tervikkompleksi tasuvusajaks kujuneb 6--8 aastat.

Infrastruktuuri ehitus tasuks end Vähi sõnul ära enam kui 10 ja superstruktuuri ehitus vähem kui 5 aastaga.

Kolme miljoni tonnise aastakäibega sadama rajamiseks tuleb Vähi sõnul investeerida umbes 900 miljonit krooni, millest 550 miljonit kulub infrastruktuuri ehituseks ning ülejäänud superstruktuuri ehk terminalide, juurdepääsuteede ja muu sellise rajamiseks.

Projekti minimaalmahus realiseerimise korral saaks sadam vastu võtta 15 000--20 000brutoregistertonniseid laevu. Pikemas perspektiivis võiks sadam vastu võtta kuni 85 000brutoregistertonniseid laevu.

Sadama rajamise eelprojekt võimaldab Vähi sõnul alustada potentsiaalsete investoritega läbirääkimisi konkreetsete variantide rakendamiseks.

«Me ei näe ette selle projekti väga kiiret arengut,» ütles Vähi. Ehitustööd algavad tema sõnul kõige varem järgmise aasta lõpus või 2001. aasta alguses. Kuna Silmet Grupi põhitegevusalad on metallide ja elektri tootmine, siis sadamaprojekti realiseerimisega pole kiire, märkis Vähi.

Silmet Grupp kavatseb sadamaprojekti infrastruktuuri ehituses osalemiseks teha ettepaneku ka valitsusele. «Kui riik võtaks infrastruktuuri ehitusest osa, annaks see projektile kindlust ja kiirendaks selle elluviimist,» märkis Vähi.

Riik saaks sadama projektis osalemise kaudu aidata Vähi sõnul kaasa tööpuuduse leevendamisele Ida-Virumaal.

Vähi sõnul realiseerub Sillamäe sadama projekt ka ilma riigi osaluseta, sest projekti tasuvusaeg tervikuna on normaalne.

Autor: BNS

Hetkel kuum