ÄP fototoimetus • 13. aprill 1999 kell 22:00

Rikastumise tempo kasvab

Suurbritannia majanduslehe Management Today andmetel on inglastest juhtide palk ligi poole väiksem. Samas aga on legendaarsete firmajuhtide põhipalk ka Ameerikas suhteliselt tagasihoidlik, võrreldes nende muude sissetulekutega. Sumner Redstone, kellele kuulub meediakontsern Viacom, loobus 1998. aastal üldse palgast. Kuid selle asemel sai ta aktsiate pealt tulu 750 miljonit krooni. Pepsico juht Roger Enrico kandis oma palga ettevõtte stipendiumifondi, kuid ikkagi kasvas tema vara kõikvõimalike hüvitiste arvel 45 protsenti.

Madal põhipalk on poliitiliselt ja psühholoogiliselt põhjendatud pärast seda, kui USA kongressi jõudis info Disney juhi Michael Eisneri põhipalgast, mis on võrdne rahvasaadikute kolme aasta palgaga. Pärast seda hakkasid firmad väljas mõtlema kõikvõimalikke trikke, kuidas juhtidele head raha maksta, ilma et põhipalk liiga suur paistaks. 1997. aastal tõusis 365 USA suurima ettevõtte juhtidele makstud hüvitussumma tervelt 35 protsenti.

Ühendriikide ametiühinguorganisatsioon AFL-CIO on välja arvutanud, et aastail 1965--1998 kasvas tippjuhtidele makstavate hüvitiste määr 44-lt nüüdseks vähemalt 325 töölise aastapalgani. Microsofti omanik ja tegevjuht Bill Gates saab aastas palka vaid 7 197 000 krooni. Kuid lohutuseks piisab talle teadmisest, et Microsofti aktsiakurss on viimase aasta jooksul ta varandust rohkem kui kahekordistanud, suurendades selle 1414 miljardi kroonini.

Kui varem võttis suure varanduse kokkuajamine terve inimea, siis nüüd on varakate rikastumine järjest kiirenenud. Nagu näitab statistika, on suurem osa püstirikastest pärit tänapäeva moealadelt, infotehnika ja internet.

Majandusleht Forbes on võtnud värskes numbris oma uuringu aluseks esimese miljardi dollari teenimise kiiruse, milleks varem kulus aastakümneid. Forbesi uuringu konkurentsitu liider on Gary Winnick, kes investeeris 15 miljonit dollarit firmasse, mis paigaldab Atlandi ookeani põhja telekommunikatsioonikaablit. Winnicki investeering kasvas 18 kuuga miljardi dollari suuruseks, mis tähendas 25,9 miljoni krooni suurust päevateenistust.

Järgmised kiiremad miljarditeenijad -- Amazoni Jeffrey Bezos, Ebay Pierre Omidyar, Yahoo Jerry Young ja David Filo -- on kõik internetimaailmast ja neil kulus selle summa teenimiseks keskmiselt kolm aastat. Nendega võrreldes on isegi Bill Gatesi tempo tagasihoidlik, sest temal kulus esimese miljardi dollarini 12 aastat. Kuid eelmisel aastal lisandus tal miljard juba iga kaheksa päeva tagant.

Enne internetiajastut oli hoopis raskem ruttu rikkaks saada. Näiteks Henry Fordil kulus selleks 23 ja John D. Rockefelleril 25 aastat.

Forbes on peale selle uurinud, kellel oli möödunud aastal suurim tunniteenistus. Tuli välja, et kõige rohkem teenis Bill Gates, kelle vara kasvas ööpäevaringselt 5,4 miljonit dollarit ehk 80 miljonit krooni tunnis. Hästi läks ka Jeffrey Bezosil ja Michael Dellil, kes mullu teenisid tunnis vastavalt 0,9 ja 0,8 miljonit dollarit.

Autor: ÄP

Hetkel kuum