Väinu Rozental • 13. aprill 1999 kell 22:00

Ülikoolid on sunnitud ehitustööd peatama

Saani andmeil oleks Tartu ülikool pidanud I kvartalis saama riiklikku finantseerimisraha üle 95 miljoni krooni. «Meil on jäänud kolme kuu jooksul saamata 24,1 mln krooni,» arvutas Saan. «Kui asi süveneb, võib aprillis tulla tõsiseid raskusi palkade maksmisel.»

Palkadeks ja riiklikeks maksudeks kulub Tartu ülikoolil umbes 20 mln krooni kuus. Saani sõnul on ülikool kasutanud palkade maksmiseks ka mitteriigieelarvelisi vahendeid, nagu õppemaksudest, lepingutest ja mujalt laekuv raha.

Rahandusministeeriumi avalike suhete büroo spetsialisti Annika Pajusi sõnul on riigikassa kindlasti lubanud tagada palkade maksmise. «Pingelise laekumise tõttu on riigikassa palunud riigieelarvelistel asutustel piirata muid kulusid nii palju kui võimalik,» seletas Pajus.

Tartu riigikassast kinnitati, et Tartu ülikool on saanud raha vastavalt oma broneeringule. «Oleme saanud ülikooliga kõik küsimused ära lahendada,» lisas Tartu riigikassa ametnik.

Taimo Saan kinnitas, et Tartu ülikool pole viimastel kuudel saanud raha tellimuse kohaselt.

Täielikult on seiskunud Tartu ülikooli raamatukogu ja peahoone kapitaalremont. Raamatukogu remondiks on riigieelarves ette nähtud 9 mln krooni ja peahoone remondiks 2 mln krooni. Alafinantseerimise tingimustes on jätkunud vaid Tartu ülikooli Türi kolledzhi ühiselamu remont, milleks riigieelarves on eraldatud 2,1 mln krooni. Tartus asuva Pepleri tänava ühiselamu euroremondi rahastamiseks on ülikool võtnud laenu.

Tallinna pedagoogilise ülikooli pearaamatupidaja Urve Laugi sõnul on riigikassast öeldud, et neil jääb aprillis tellitud rahast 1,8 mln krooni saamata. «Palgad oleme seni saanud välja maksta,» ütles Lauk ja avaldas nõutust, mis saab suvel, kui kõrgkoolid vajavad suuremaid summasid puhkuserahaks ja õpperuumide remondiks.

Hetkel kuum