ÄP fototoimetus • 14. aprill 1999 kell 22:00

Jaapan turgutab Aasiat

220 miljardi krooni suurused väljamaksed Jaapani toetuspaketist on juba otsustatud ning ootused kasvavad üha. Miyazawa-plaan on oma nime saanud Jaapani rahandusministri Kiichi Miyazawa järgi. Plaani tutvustati esmakordselt mullu oktoobris ning see kujutab endast 30 miljardi dollari ehk 434,4 miljardi Eesti krooni suurust finantsprojekti, mille eesmärk on ühelt poolt aidata majanduskriisi all kannatavaid Aasia riike, kuid teisest küljest aidata ka iseend. On ju Jaapanil sisemajanduse seisakust välja toomiseks vaja naabermaid nii tarnijate kui klientidena.

Erinevalt muust Jaapani pakutavast majandusabist pole Miyazawa raha kasutamine määratletud - raha saavad maad ei ole kohustatud Jaapanist vastutasuks kaupu või teenuseid ostma.

Toetuspakett on jagatud kahte võrdsesse ossa. 15 miljardit dollarit on ette nähtud majanduse pikaajaliseks tervendamiseks. See tähendab ühtlasi pangasüsteemi korrastamist ja riigitellimuste suurendamist. Ülejäänud 15 miljardit dollarit peaks minema lühiajalisteks eesmärkideks, mis rahuldavad kiireid vajadusi, näiteks kaubanduskrediitide tasumine.

Vajadus väliskapitali järele on regioonis väga suur, ehkki on selgeid märke olukorra teatud stabiliseerumist.

Autor: ÄP

Hetkel kuum