Toomas Truuverk • 14. aprill 1999 kell 22:00

Üks päev pankade kvartalitulemusteni

Liideraktsiate hinnalangus tõmbas eile pärastlõunal langusele kogu Tallinna börsi ja ÄP indeks lõpetas päeva 1,6% allpool teisipäevast sulgemistaset, 353,3 punktil. Kauplemine börsil püsis passiivne.

Indikatsioon hinnalanguseks tuli Londoni börsilt, kus Eesti Telekomi aktsia asus hetkelise avamisjärgse tõusu järel veidi pärast keskpäeva kiirelt langema. Lühikese aja jooksul kaubeldi aktsia hind nii Tallinnas kui Londonis allapoole 110 krooni. Tallinnas sulgus Telekomi aktsia 2,9 protsendiga miinuspoolel, 109,25 kroonil. Londonis oli hind tund enne börsi sulgemist pea samal tasemel. Ühtegi olulist aktsia hinda mõjutavat uudist eile ei avaldatud ja hinnaliikumise põhjustanud investorite motiive on hetkel raske aimata.

Telekomi aktsiaga läksid kaasa ka kahe juhtiva panga aktsiad. Hansapanga aktsia hind tegi 2,8 mln kroonise kauplemise juures 0,57protsendise kukkumise ja Ühispanga aktsia 1,13 mln kroonise käibe juures 1,6protsendise kukkumise. Pangaaktsiate languse taga nähti ühe võimalusena ka riskikartlikemate investorite positsioonide sulgemist ja kasumi võtmist enne pankade tulemuste selgumist, kuid selline liikumine ei oma hetkel siiski erilist kaalu.

Probleem on ka selles, et võimalikku kasumivõtmist pärsib aktsiate suur stabiilsus viimasel perioodil. Hansapanga aktsia on kogu aprillikuu püsinud 87--88 kr vahemikus ja Ühispanga aktsia juba pea terve kuu 24--25 kr vahel.

Võib täiesti juhtuda, et majandustulemuste võimalikku mõju aktsiahindadele on taas üle hinnatud. On küllalt tavaline, et turul otsitakse pidepunkti, millest haarata ennustamaks aktsiahindade võimalikku liikumist. Vaiksematel perioodil, nagu praegu on, neutraliseerib teravdatud tähelepanu tihtipeale ühe uudise peamise mõjuri -- üllatuslikkuse.

See muidugi ei tähenda, et korralik kasum aktsiahindadele halvasti mõjuks. Vastupidi, pikemas perspektiivis on mõju kindlasti positiivne. Lihtsalt oodatavat tugevat reaktsiooni ei pruugi tulla.

Hetkel kuum