Silva Männik • 18. aprill 1999 kell 22:00

Fond riskeerib miljonitega

Liikluskindlustuse fondi haldusdirektor Vello Aasmäe ütles, et kuu aja jooksul otsustab peamiselt sõidukiomanike kohustuslikust liikluskindlustusest teeniv fond, kui suures mahus ehitustööd Koplis Tööstuse tänaval tühjana seisvas hoones ette võetakse. Praeguse hoone renoveerimine läheb fondile maksma 15--20 mln krooni, lausus Aasmäe. On ka võimalus, et hoone lammutatakse ja selle asemele ehitatakse kuni 60 mln krooni maksev uus hotellihoone, lisas ta.

Liikluskindlustuse fond on valmis omavahenditest hotelliprojekti investeerima kuni paarkümmend miljonit krooni. Maja ehitamiseks tuleks kohustusliku liikluskindlustuse garantiifondina tegutseval asutusel võtta laenu, ütles Aasmäe.

Liikluskindlustuse fond saab tulu kõikidelt sõidukite sundkindlustust müüvatelt kindlustusseltsidelt liikluskindlustuse preemiatest, samuti piirikindlustuse ja rahvusvahelise rohelise kaardi poliiside müügist. Liikluskindlustuse fondi eelmisel aastal teenitud preemiate maht oli 14,4 mln krooni, samas tuli fondil maksta välja hüvitisi 10,1 mln krooni.

Kindlustusinspektsiooni elukindlustuse järelevalve osakonna juhataja Anne Pirn ütles, et liikluskindlustuse fond võib hotelli ehitamiseks investeeringuid teha, kuid reservidest tehtud investeering ei tohi ületada seadusega lubatud piiri. Kindlustusseaduse kohaselt ei tohi kindlustusseltsi investeeringud kinnisvarasse ületada veerandit seltsi reservidest. «Kui reservide kattevarast ei piisa, võib fond investeerida muude omavahendite arvelt,» lisas Pirn.

Pirni sõnul tuleb liikluskindlustuse fondil investeerimisotsused kooskõlastada rahandusministeeriumiga, kellele liikluskindlustuse fond allub.

Olümpia hotelli üks omanikke Tarmo Sumberg ütles, et arvestades praegust majandussituatsiooni ja Kopli piirkonda, kuhu hotell rajada kavatsetakse, on see väga riskantne. «Kui vaadata projekte, mis on kohe valmimas, võib öelda, et hotelliturg on täis saamas,» lausus Sumberg.

Reval Hotelligrupp ehitab paari kilomeetri kaugusele Tallinna kesklinna sadama lähedusse teist samasugust hotelli. Suvel valmiv turistiklassi hotell maksab ligi 90 mln krooni.

Sumbergi sõnul eeldab hotelli ehitamine Tööstuse tänavale veendumust, et praegune tööstusrajoon lähema kümne aasta jooksul linnaplaneeringu kohaselt ümber muudetakse. «Mina küll ei usu, et see enne kümmet aastat juhtub,» ütles Sumberg. «Kes sinna hotelli tegema hakkab, võtab endale küll äärmiselt suure riski.»

Liikluskindlustuse fond pole senini hotellile operaatorfirmat otsima hakanud. Tõsisemalt kavatsetakse operaatorfirma otsimisega tegeleda alles pärast ehitusfirma leidmist. Välistatud pole ka, et fond hakkab ise valmiva hotelli operaatorteenust pakkuma.

Neli aastat Eestis tulutult tegevust alustada püüdnud Rootsi hotellikett Good Morning Hotels on huvitatud hotelli operaatorteenuse pakkumisest. Sel eesmärgil ostis hotellikett oma Eesti esindaja Argo Tammisti vahendusel 50% osaluse ASis CDS Hotellid, kes varem Briisi hotelli rentis. Äriplaani elluviimine luhtus, kuna CDS Hotellide omanikud Veiko ja Marko Lõhmus kadusid aktsiate müügi järel rootslastele.

Argo Tammist ütles reedel, et rendilepingu lõpetamine liikluskindlustuse fondi poolt võis olla tingitud ka sellest, et pärast Good Morning Hotelsi äriplaani nägemist plaanivad fondi juhtivtöötajad oma loodava firma kaudu ise hotelli operaatoriks hakata.

«Sellist juttu ei ole meil olnud,» väitis Vello Aasmäe liikluskindlustuse fondist. Samas tunnistas ta, et kui hotelli ehitaja leitakse riigihangete konkursi kaudu, siis hotelli operaatorfirma valib liikluskindlustuse fond ise.

Liikluskindlustuse fond ostis hotelli Briis nime all tegutsenud hoone 1997. aastal umbes 5 mln krooniga Tallinna Meretehaselt.

Hetkel kuum