19. aprill 1999 kell 22:00

Isetegemise asemel säästa ostmisega

Üheks võimaluseks, mida kaaluvad majanduskasvu peatumise tingimustes pea kõik ettevõtted, on kulude vähendamine ja seeläbi endale kuludel baseeruva konkurentsieelise loomine.

Kulueeliste loomiseks on võimalik kaaluda ettevõtte üldkulude vähendamist. Samuti on võimalik leida läbi põhjaliku muutuvkulude analüüsi nende vähendamise võimalusi.

Paljud ettevõtted saavad oma kulusid vähendada ja likviidsust parandada varude ja laoseisu kahandamise abil. Kulude vähendamiseks annab võimaluse ka tootmise ja plaanimise paindlikumaks muutmine, kasutades kiiresti areneva infotehnoloogia pakutavaid võimalusi.

Kõikide eespool nimetatud võimaluste kõrval eksisteerib aga veel üks ja see on seni ise valmistatud toodete-teenuste sisseostmine. Nii muudab ettevõte oma püsikulud muutuvkuludeks. See aga võimaldab reeglina kulusid vähendada. Näiteks võib tuua ettevõtte, kes kaotab oma autopargi ja ostab kaubaveo teenuse seejärel transporditeenuste osutamisele spetsialiseerunud firmalt.

Kindlasti ei ole selline püsikulude muutmine muutuvkuludeks alati võimalik. Ette tuleks see võtta pärast põhjalikku kaalumist, mis võib ka toimuda tabelis esitatud skeemi kohaselt.

Näiteks tuleb kindlasti võrrelda oma töötajate toodetava ja sisseostetava teenuse või toote kvaliteeti ja hinda. Ise tehtu võib olla küll kaunikene, aga alati ei pruugi see just kõige ökonoomsem olla. Oluline on ka riskide määratlemine.

Autor: Algis Perens

Hetkel kuum