Sirje Niitra • 20. aprill 1999 kell 22:00

Uus õlleaktsiis jääb kehtima

Teede- ja sideminister Toivo Jürgenson ütles, et suurte ja väikeste õlletootjate aktsiisi võrdsustanud seadus võeti eelmise riigikogu koosseisu poolt vastu pärast tuliseid vaidlusi ja valitsus ei näe põhjust, miks peaks seda protsessi nüüd tagasi keerama. «Aktsiiside diferentseerimine tootmismahu järgi oli üks suuremaid komistuskive WTOga liitumise läbirääkimistel,» lisas ta.

Varem kehtinud alkoholiaktsiisi seaduse kohaselt oli ainsa Eesti õlletootjana teistest kõrgem aktsiis Saku õlletehasel, mille aastane tootmismaht ületas 20 miljonit liitrit õlut.

Saku õlletehase juhatuse esimehe Cardo Remmeli sõnul on naeruväärne karistada ühte ettevõtet selle eest, et ta teistest rohkem õlut toodab ja selline diskrimineeriv seadus tuligi ära muuta.

Saku õlletehase avalike suhete juht Ruth Roht lisas, et kuigi ettevõte sai muudetud alkoholiaktsiisi seaduse jõustumisel maksukergendust, ettevõte õlle hinda ei langeta. «Selle arvel oli võimalik vähendada kange õlle aktsiisitõusu mõju ja hoida kange õlle hinda mõistlikuna,» märkis Roht.

Õlleaktsiis tõusis väikeste õlletehaste jaoks kahel moel. Esiteks suurenes aktsiis kangel õllel, teiseks ühtlustus õlleaktsiis väikeste ja suurte tootjate vahel. Pooleliitrine kange õlu kallines keskmiselt ühe krooni võrra.

ASi Pärnu Õlu tegevdirektor Endel Vare väitis, et uue õlleaktsiisi jõustumisel suurenes oluliselt väiksemate õlletehaste maksukoormus. Maksukoormuse täpset tõusu ei osanud ta veel öelda.

«Kuna õlleturg on väga hinnatundlik, ei saanud ükski tootja lisada õllepudeli hinnale samapalju, kui suurenes aktsiis,» rääkis Vare. «Seega väheneb ettevõtte kasuminumber.»

Pärnu õlletehas sai eelmisel aastal 4 mln liitrise tootmismahu juures 2 mln krooni puhaskasumit, mille ettevõte investeeris täies ulatuses tootmisesse.

ASi Nigula Õlu president Sergei Arefjev väitis, et aktsiiside võrdsustumine annab suurtele õlletootjatele eelise, sest ligi krooni suurune võit ühe liitri pealt võimaldab mängida hinnaga ja teha klientidele mitmesuguseid soodustusi. Kaupluses on Saku õlu praegu Viru õllest umbes krooni võrra odavam.

Õlletootjad on välja arvutanud, et uute aktsiisimääradega teenib riik õlletootjate käest vähem kui varem. «Nüüd oleks aeg maha võtta ja kogu see probleemistik uuesti läbi töötada,» leidis ASi Pärnu Õlu tegevjuht Endel Vare.

Hetkel kuum