22 aprill 1999

Sõnajalad jätkavad kasumita äritegevusega

Endised TV1 omanikud ja eri äriprojekte algatanud vennad Oleg ja Andres Sõnajalg on asunud lahendama autojuhtide parkimisprobleeme vanalinnas. Kuu aja pärast tekib Viru väljaku äärde 1500ruutmeetrine, 67 autot mahutav valvatav autoparkla.

Sõnajalad alustasid Vana-Viru tänava ja Mere puiestee vahelisel krundil kinnistu loomist 1995. aastal. Toona olid majades veel elanikud ja maa kuulus linnale. Elanike väljaviimine, maa erastamine ja katastrisse kandmine võttis neli aastat. Selle aja jooksul on Vana-Viru tänaval asuvast apteegihoonest ja kahest kuurist saanud poolpõlenud tondilossid, kus käivad aega veetmas asotsiaalid. «Selleks, et neid hooneid turvata, peaks palkama terve sõjaväepolgu,» ütleb Oleg Sõnajalg.

Vennad nimetavad parklat krundi ehituseelseks seisundiks. «See ei ole meie jaoks kasumiprojekt, eesmärgiks on krunt korda teha ja tagada heakord. Autode parkimise tulud peakski katma need kulutused,» räägib Oleg Sõnajalg. Parkla rajamiseks kavatsevad nad investeerida 50 000--100 000 krooni.

Hoopis rohkem oleks Sõnajalgadel siiski vaja kasumit tootvaid projekte. Vendade võlg Ühispangale ulatub eri firmade kaudu 23 miljoni kroonini. 1,5miljonise eraisikulaenu tagatiseks on üks Vana-Viru tänava hoone, mis pääseb lammutamisest.

Sõnajalad tunnistavad, et tegelikult on kavas kinnistu maha müüa. Praegu takistab seda kvartali detailplaneeringu puudumine.

Linn peaks tänavu planeeringu kinnitama. Poolteist aastat tagasi hindas Arco Vara kinnistu väärtuseks üle 12 miljoni krooni. Seniajani pole vennad magusat maatükki müüa üritanud.

Vanalinna piirile asfalteeritud platsi rajamine on saanud tugevat kriitikat. Kunstiajaloolane Jüri Kuuskemaa kirjutas Postimehes, et parkla oleks kabjahoop vanalinnale ja muinsuskaitsele. Ta väidab, et Vana-Viru 15 asunud apteegi ümbrus oli sedavõrd inspireeriv, et apteekriabiline Oskar Luts kirjutas seal oma menuraamatu «Kevade».

Sõnajalad ütlevad, et parkla tuleb apteegi tagahoovi. Muinsuskaitse ekspertnõukogu on kuurid tunnistanud väärtusetuteks ning andnud lammutustöödele rohelise tee.

Eelmise sajandi lõpus ehitatud apteegihoone väärtuslikkus on vendade arvates kaheldav. «Oskar Luts ei kirjutanud selles majas «Kevadet». Väidetavalt müüs ta seal kolm kuud piiritust,» ütleb Oleg Sõnajalg vastuseks Kuuskemaa kriitikale kultuuripärandi hävitamise kohta.

Autor: Henrik Ilves

Hetkel kuum