ÄP fototoimetus • 26. aprill 1999 kell 22:00

Rahandusliidrid panevad pead kokku

IMFi tegevdirektor Michel Camdessus ütles, et maailma finantskriis, mis kõige valusamalt tabas arenevaid turge ning on sundinud juhtivaid tööstusriike majanduse ergutamiseks intresse alandama, näib olevat möödas. Kuid ta rõhutas, et paljudes riikides võtab kriisi ränkade sotsiaalsete tagajärgede kõrvaldamine veel hulk aega.

Kohtumiste eel oli meeleolu üsna optimistlik. Seda lisas rahandusliidrite soov alustada kiiresti ülemaailmse finantssüsteemi reformi, mis aitaks vältida möödaniku finantskriise. Vastavaid reformiettepanekuid tegid möödunud nädalal nii USA rahandusminister Robert Rubin kui ka Briti rahandusminister George Brown. Rubin leiab, et arenenud riikide riskantsete laenude üle tuleks kehtestada parem järelevalve ja rangemad reeglid, et erasektor peaks kandma suuremat vastutust finantskriiside lahendamise eest ning et arengumaadel tuleks vähendada sõltuvust lühiajalistest laenudest. USA rahandusminister andis mõista, et edaspidi ei anta enam suuri rahvusvahelisi abipakette riikidele, mis turgudel sekkumisega püüavad iga hinna eest hoida ebareaalset valuutakurssi, nagu see oli Aasia, Brasiilia ja Venemaa puhul.

IMF teatas, et on ette valmistanud uued krediidiliinid neile terve majandusega riikidele, kes võivad ohtu sattuda, kui samas piirkonnas mõni riik kriisi satub. Mis puutub Venemaasse, siis väitis IMFi esimene asetegevdirektor Stanley Fischer, et uus laen tehakse tõenäoliselt teatavaks kohe pärast kohtumisi, kuid et algne 22 mld dollarine laenupakett on unustatud.

USA aserahandusminister Lawrence Summers hoiatas, et maailma kaheaastane finantskriis ei ole kaugeltki läbi, ning õhutas Euroopat ja Jaapanit rohkem ergutama oma seisakus majandust, sest USA üksi ei suuda täita maailmamajanduse mootori rolli. Vihjates USA ja ELi vahelisele banaani- ja lihaimporditülile, kutsus Summers tegema kõik, et 1998. a globaalne finantskriis ei kasvaks 1999. a üle ülemaailmseks kaubanduskriisiks.

Maailma finantsturud ootavad pingsalt IMFi ja seitsmiku G7 kohtumiste tulemusi, lootuses, et USA surve Euroopale ja Jaapanile kannab head vilja.

Rahvusvaheline finantsinstituut (IIF) ennustab, et kapitalivool arenevatele turgudele jääb tänavu püsima mullusele tasemele -- 140 mld dollarit, mis on 1996. a tipptasemest (330 mld dollarit) enam kui poole väiksem.

Autor: ÄP

Hetkel kuum