27. aprill 1999 kell 22:00

NetMeeting oli see, mida ma otsisin

On üks selline programm nagu NetMeeting -- Microsofti oma ja täiesti tasuta jagatav. Mina olen sellega kord kokku puutunud suvel Tiigrituuri ajal, aga ausalt öeldes oli mul siis üsna kiire ja ma võtsin teadmiseks, et NetMeetinguga saab teha üle Interneti videokonverentsi, mis näeb välja nagu side maa ja kosmose vahel selle ala alguspäevadel.

Seekord kompuutrimessiks videokonverentsi plaanides oli mul rohkem aega menüüdes ringi sobrada ja oh üllatust, NetMeeting lubab teha palju muudki kavalat. Näiteks on võimalik chat'ida ehk lobiseda nagu jututubades, joonistada ühisele tahvlile ja mis kõige toredam -- jagada programmide kasutust.

See viimane näeb välja umbes nii, et meie mõlema arvutis on käivitatud NetMeeting, üks meist «helistab» teisele ja seejärel lubab mõnede oma masinas lahti olevate programmide kasutamist. Siis võib kumb tahes võtta selles programmis hiireohjad enda kätte ja teha kõike täpselt samuti, nagu kohapealses arvutis. Töökiirus kohtvõrgus jätab küll mulje veidi aeglasest arvutist ja üle tavalise modemi sidet pidades on pildi muutumine veidi hüplik, aga näiteks probleemides oleva arvutikasutaja õpetamiseks on see igati piisav.

Kasu võib programmide jagamisest leida mitmesugust. Näiteks minul ei möödu päevagi, kui keegi kolleegidest ei vajaks abi mõne igapäevase arvutimurega («oih, fail kadus iseenesest ära!» või «kuidas ma Wordis kleepsusid teen?») või siis mõni klient ei nõuaks selgitust -- näiteks PDFi tegemise kohta. Igale poole kohalelippamine võtab meeletult aega ja ma kavatsen kiiremas korras kõikidesse kontoriarvutitesse NetMeetingu installida ning probleemi korral oma arvutist juhtimise üle võtta ja kõik kenasti puust-ja-punaseks-meetodil selgeks teha. Kõige selle juures on vaid kaks aga, turvalisus ja sideprobleemid. Mina elan arvutivõrku kaitsva tulemüüri taga ja firmasisene programmijagamine hirmuvärinaid ei tekita, küll tasub kõigi oma arvuti väljajagamist sisaldavate eksperimentidega ettevaatlik olla kaitsmata võrgus. Sideprobleemid NetMeetingu puhul on tihti tingitud nimelt tulemüüridest või muudest NetMeetinguga mitte arvestades häälestatud võrguseadmetest -- näiteks avastasin ma, et kahe internetiteenuse pakkuja vaheline side laseb NetMeetingu videokonverentsi läbi kehvemini kui kõige aeglasem praegu saadaolev modem.

Autor: Peeter Marvet

Hetkel kuum