Åsgardi leiukoht perspektiivne

Nafta- ja energeetikaminister Anne Enger Lahnstein oli vabastanud Statoili juhatuse ametist sellepärast, et firma oli Põhjamere uue, Åsgardi naftaleiukoha hõlvamise kulusid ületanud enam kui 32 miljardi Eesti krooniga. 11 aastat Statoili peadirektor olnud Harald Norvik tunnistas, et firma juhtide viga on olnud selles, et nad ei ole valitsusele selgitanud, kui suuri riske uue nafta- ja gaasileiukoha kasutuselevõtt kätkes. Algsed kulud olid plaanitud 89 miljardit krooni, kuid nüüdsed arvestused näitavad, et need tõusevad 121 miljardini.

Åsgardis on peale Statoili (60,5%) osanikud Norsk Agip (7,9%), Total Norge (7,65%), Mobil Development Norway (7,35%), Fortum Oil and Gas (7%), Saga Petroleum (7%) ja Norsk Hydro Production (2,6%).

Kulude kasvu on Åsgardi ühe osaniku, Soome Fortumi arendusdirektor Kalervo Mäkinen põhjendanud projekti laiendamisega, sest proovipuurimiste põhjal on leiukoha varude prognoosi suurendatud. Praegu hinnatakse Åsgardi nafta- ja gaasivarusid 2,3 miljardi barreli suuruseks.

Statoili juhatuse uut esimeest Ole Lundi peetakse riigi rahandus- ja majanduselu halliks kardinaliks, kes on nõustanud ärimaailma tippe, aga püsinud ise suhteliselt varjus. Advokaadifirma BAHR partnerina töötav Lund on veel nelja firma juhatuse esimees ja Schibstedi kontserni juhatuse aseesimees.

Juhatuse esimeseks ülesandeks on panna ametisse 188 miljardi Eesti krooni suuruse käibe ja 18 000 töötajaga Statoili tegevjuhtkond. Norviki mantlipärijana on mainitud Norsk Hydro tegevdirektorit Eivind Reitenit, Norra pankade Den norske Bank ja Kreditkassen juhte Svein Aaserit ja Tom Ruudi.

Autor: ÄP

Hetkel kuum