Toomas Truuverk • 28. aprill 1999 kell 22:00

Aktsiaturul puudub tõusujõud

Tallinna börsil valitsev mõõdukas optimism kergitab järjest juhtivate aktsiate hindu. Eile pöördus tõusule ka Telekomi aktsia, aidates ÄP indeksi kauplemispäeva lõpuks 0,67 protsendiga plusspoolele. Börsisüsteemi päevakäive oli keskpärane -- 16,46 mln krooni.

Tähelepanu keskpunktis püsis loomulikult pangasektor. Hansapanga grupi üleskiidetud kvartalikasum turul siiski suurt lainetust ei tekitanud, iseloomustades tegelikult päris hästi kohalike investorite jõuetust hetkel turgu oluliselt liigutada.

Vaatamata oma kulunud olekule on endiselt võtmesõnaks «välisinvestor». Just välismaise raha sissevool tundub olevat praegu ainus jõud, mis suudaks börsi märkimisväärselt liikuma panna.

Et asjaolud selles osas hoolimata jätkuvale lahingutegevusele Kosovos paraneda võivad, sellest annavad tunnistust mitmel pool viidatud Merita Panga poolt Eesti pangaaktsiate kohta tehtud optimistlikud hinnaprognoosid. Just nende prognooside tulemuseks peetakse Helsingi börsil tekkinud elavat huvi Ühispanga aktsia vastu.

Pärast esimest vaimustust on huvi viimastel päevadel küll mõnevõrra vaibunud. Eile kaubeldi nii Ühispanga kui Hansapanga aktsiaga Helsingis ca 1,5 mln kr väärtuses.

Hoolimata sellest, et Tallinnas valitses tuntavalt elavam huvi Hansapanga aktsia vastu (käive 8,03 mln kr), kerkis palju kiiremini hoopis Ühispanga akstia hind -- päevaga +2,56%, 28,0 kroonile. Ühispanga aktsia hinda peetakse veidi allahinnatuks võrreldes Hansapanga aktsiaga ja sellest tuleneb ka investorite suurem huvi. Lisaks on selge, et Hansapangal on oma tootlikkust saavutatud tasemelt oluliselt raskem suurendada kui Ühispangal, mis samuti kergitab Ühispanga aktsia atraktiivsust.

Telekomi aktsia tegi eile üle pika aja väikese tõusu, kerkides 75 senti. Tõus sai tegelikult alguse juba teisipäeval, kui aktsia hind Londonis pöördus tõusule pärast kukkumist 101,5 kroonile. Eile õhtul liikus Telekomi aktsia Londonis 102,6--105,0 kroonil.

Hetkel kuum