28. aprill 1999 kell 22:00

Kas olete tänavu taotlenud või saanud pangast laenu?

Pankadega tuleb tegelda pidavalt, aga me ei ole ühtki laenu lähiminevikus pikendanud ega ole olnud vajadust ka laenuraha juurde võtta. Kui võrrelda praegusi tingimusi eelmise aasta sama ajavahemikuga, siis toona olid need tunduvalt soodsamad. Mõne kuu taguse ajaga võrreldes on laenud odavnenud mõne protsendi võrra, aga tööstussektori jaoks on intressid ikka kusagil 15% ringis, mõnel õnnestub vahel intress kaubelda 12-13% peale. Eluasemelaenud on tunduvalt soodsamad.

Põllumehele pangad laenu ikka ei anna. Põllumehega ei saa arvestada, sest ta ei jõua laenu tagastada, laenu andmine oleks nagu surnud hobuse toitmine -- umbes selline on suhtumine. Tegevuse arendamiseks oleks talunikul laenuraha tarvis küll. Pank aga tahab saada garantiid, nt kehtivat lepingut piimakombinaadiga. Mis on aga lepingust kasu, kui kombinaat ühel hetkel ühepoolselt muudab lepingutingimusi -- alandab piima kokkuostu hinda?

Mina olen hankinud põllumasinaid, sõiduki ja muud vajalikku liisingufirmade kaudu. Samuti võimaldab mõni firma tasuda kauba eest järelmaksuga.

Neil, kes ise on otsinud uusi toodangu turustamisvõimalusi, käivitanud oma töötlemise, võib äri veel minna. Paljusid võib ees oodata pankrot, praegu ei tasu ära piima ega vilja viimine kombinaatidesse.

Me ei ole praegustel tingimustel taotlenud ega ole ka kavas taotleda laenu, sest eelmisel aastal võtsime üsna pika laenu välispangast. Samuti seepärast, et ma ei näe seda turgu, mille pärast veel millessegi investeerida või oma võimsusi suurendada. Laenutingimused on soodsamad kui mõni kuu tagasi, hakkavad lähenema välispankade omadele.

Intressidel kukkumisruumi on veel, kuid mitte oluliselt palju, aga siis peaks olema ka majandusruum oluliselt muutunud, atraktiivsem ja ostuvõimelisem.

Oleme taotlenud, oleme saanud ja oleme taotlemas pangalaenu ning arvan, et ka saame selle. Mis laenutingimuste soodsusesse puutub, siis see on suhteline -- majandustingimused on, nagu need on. Tahetakse euroliitu minna, seal on aga raha odavam kui meil -- ettevõttele 5% ringis. Seega on meie ettevõtluse areng natuke pärsitud, aga olukord pole ka nii hull, kui mõni aasta tagasi.

Meil jäävad intressid heal juhul alla 10, üldjuhul ikka üle selle, olgugi et raha on. Soodsamalt laenu saamiseks on vaja väga häid projekte. Nii et odavus on ka selles mõttes suhteline. Kuid laenuraha pole ka sedavõrd kallis, et laen võtmata jääks. Praegu on intressid küllaltki mõistlikud. Pigem on probleemiks see, et laenuraha on suhteliselt lühiajaline -- ei anta pikaajalist raha, et saaks rahulikult oma strateegiat ellu viia.

Hetkel kuum