Peep Sooman • 28. aprill 1999 kell 22:00

Skandaalse kinnistu uus skandaal

Esimesena rääkis avalikkusele Raekoja plats 8, Mündi 1/3, Pikk 12, Kinga 6/8 asuva kalli hoone ostuhuvist Ameerika päritolu kinnisvaraärimees, kinnisvarafirma Ober Haus omanik ja juht Paul Oberschneider. Kaks kuud tagasi oli ta kindel, et hoone omanikfirmale, Crag Kinnisvara ASile 33 miljonit krooni laenanud Ühispank müüb kinnistu temale. Oberschneider kohtus panga esindajatega ning nood kinnitasid, et pank soovib hoonet jänkile müüa.

Järsku aga läbirääkimised soikusid, sest huvilisi hakkas juurde tulema ning hoone hind kerkis. Oberschneider leidis kibestunud toonil, et «kui keegi on temast targem, siis edu talle kinnistu ostmisel». Jänki teravad kommentaarid olid suunatud Preatonile, kes asus panga esindajatega läbirääkimisi pidama. Itaalia suurinvestor omas arvestatavaid eeliseid teiste ees -- ta oli varem Ühispanga suuraktsionär ning panga nõukogu liige. Tema loodavasse Preatoni Panka asuvad tööle Ühispanga endine asepresident Ott Karolin ning finantsjuht Urmas Pütsepp.

Tänaseks on Oberschneider kinnistule käega löönud. Pealegi on hind tõusnud tema jaoks liiga kõrgeks, et tagada projekti rentaablust. «Liiga konfliktne,» on ta veel öelnud.

Konfliktide ning tekkinud käraga on huvi kadumist põhjendanud ka N.L.K Kinnisvara ASi nõukogu esimees Sulo Nigul, kes püüdis mullu käivitada Lahekalda miljard krooni maksvat elamuprojekti. Tema sõnul on pangaga piisavalt läbirääkimisi peetud, kuid need ei andnud mingit tulemust. Niguli häälest kõlab läbi kahtlusenoot läbirääkimiste aususe suhtes. Rohkemat ta ei soovi kommenteerida.

Iseäranis kahtlustaval seisukohal on Saksa kinnisvaraarendusfirma Future Office Management (FOM) juht Reinhard Walter. Ta peab tõenäoliseks, et Ühispank ja FOM hakkavad kohut käima, kui kinnistul lasuvat panti FOMile ei müüda. Walter leiab, et Hanschmidt on teda petnud ning soosinud Preatonit. Ta vihjab otseselt Preatoni seotusele Ühispangaga ning usub, et itaallane suudab ühispankureid ümber sõrme keerata.

Hanschmidt lükkab aga süüdistused omakorda kinnistu omanikfirma Crag Kinnisvara ASi kaela, väites, et firma omanikud, maksuvõlglased Eino Tamm ja Kalle Tenno on sõlminud topelttehingu kinnistu müügiks nii Preatoni kui ka Walteriga.

Tegelikult pole Walter Tamme või Tennoga midagi sõlminud, tema tegi kokkuleppe Hanschmidti endaga. Lisaks on Ühispank esitanud FOMile pakkumise, millele FOM õigeaegselt jaatavalt vastas.

Kõik see on pannud asjaosalised sügavalt kahtlema asjaajamise aususes. Hanschmidt kinnitab, et teda ei saa keegi mõjutada. Preatoni ei räägi enne lõpplahendust mitte midagi. Ühispanga krediiditöötajad lubavad, et maja läheb oksjonile. Aga kui keegi ostab pangalt enne võlanõude välja, siis lõpetab Ühispank alustatud täitevmenetluse ning kogu lugu vajub unustusehõlma.

Pankurid ütlevad, et kõige tähtsam on ostuhuvilistel saavutada kokkulepe Tamme ja Tennoga. Tegelikult dikteerib maja müüki pank, ehkki otseselt ei julge ükski pangatöötaja seda kinnitada. Samuti on kõik kinnistuhuvilised käinud audientsil pankurite juures, mitte Crag Kinnisvaras.

Lisaks Eesti suuruselt teise panga juhtkonna aususe küsimusele juhtus kära tekitanud kinnistuga seoses hiljuti veel üks asi. Vanaproua Tatjana Valdmaa, kellelt Tamm ja Tenno mõned aastad tagasi suurema osa väärtuslikust majast välja petsid, sattus Tartu närvihaiglasse, kui kuulis, et peab sel aastal maksma suurema summa tulumaksu. Äripäeva andmetel on Valdmaa senini haiglaravil.

Kas vastab tõele teie varasem väide, et teil puudub huvi Jegorovi kinnistu vastu?

Kas ma ütlesin nii? Ma pole nii väitnud.

Te ütlesite, et kinnistu vastu tunneb huvi teie poolt vahendatav Itaalia investor, on see nii?

Sellisel juhul jah, see on nii.

Äripäeva andmetel on kinnistust huvitatud firma teie kontrolli all?

Mis firma? Ma ei räägi ajakirjanikega enne, kui mul äri tehtud, minge härra Ober Hausi juurde (Paul Oberschneider -- toim.) ja rääkige temaga.

Miks ei ole Oberschneider ja N.L.K Kinnisvara enam kinnistust huvitatud?

Küsige nende käest.

FOMi juht Reinhard Walter süüdistab teid Hanschmidtile altkäemaksu andmises, kas te olete seda teinud?

Mida? Ma ei räägi ärist enne, kui äri tehtud on.

Hetkel kuum